Топ Новости

Се спасил од ќелавост со немиење на косата шест години

Вторник, 12 Април 2022

Ник Котзи од Јужна Африка, неодамна објави видео на TikTok кое собра милиони прегледи.

Објавата стана вирална бидејќи во неа Котзи објаснува дека шест години не ја измил косата со ниту еден шампон.

Во видеото тој објасни како косата почнала да му опаѓа додека се уште бил на факултет. „Косата ми паѓаше до тој степен што морав да носам резервни кошули на предавањата. Знаев дека до крајот на предавањето кошулата ќе ми биде полна со влакна“, рекол тој.

„Имав чувство дека разни хемикалии, како шампони и регенератори, ми ја уништуваат косата. Решив повеќе да не ги користам овие производи и мојата коса стана многу поздрава“, рече тој и истакна дека пред шест години, кога ја започнал оваа практика , не знаел за „движењето без шампон“, идеја која вели дека косата треба да се мие исклучиво со вода.

„Луѓето обично мислат дека косата ќе им стане мрсна кога ќе престанат да ја мијат, и тоа е вистина, но таа ќе биде мрсна само неколку недели. Потоа ќе ја опорават вашите природни масти и потоа ќе стане здрава“, објаснил Котзи.

@_nickcoetzee Haven’t washed it in years ✋???? #nopoomethod #hairloss #hair #hairtok #fyp ♬ Paris - Else
Last modified on Вторник, 12 Април 2022 - 05:12

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

Тепачкa во Дојран и Валандово

Повторно нарушување на јавниот ред и мир во Дојран, овој пат во Стар Дојран.

Повеќе

РКЕ: Струјата во просек поскапува за 7,4 % од 1 јули

Струјата поскапува за 7,4 отсто во просек за првите три блок тарифи. Ова е

Повеќе

Интервју: Со носителката на 7 круни за убавина, Ана Брзанова од Гевгелија

Долгоногата гевгеличанка, носителка на седум титули за убавина Ана Брзанова од

Повеќе

Трговците во туристичките места ќе работат и во недела

Собранието на РСМ ги усвои измените на Законот за трговија.
Делот кој се

Повеќе

Зголемена фреквенција на ГП „Богородица“

Прво лето без корона ограничувања во меѓуграничниот промет ја врати

Повеќе

Уапсен млад гевгеличанец

Агресивното однесување кон службено лице, полициски службеници при ОВР

Повеќе

Невреме во Серменин, Моин и Ново Конско - пријавувањето на штети во општина

Вчера попладне, додека во Гевгелија заврна краткотраен дожд, селата во

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.