Топ Новости

Фондација „Ице Бегов“ донира за децата од Гевгелија

Петок, 15 Април 2022

Неделава Гевгелија беше првата дестинација за остварување на своите програмски активности на Фондацијата „Ице Бегов“ со седиште во Скопје.

Ице Бегов е млад гевгеличанец кого корона пандемијата го испиша како најмладата ковид жртва од Гевгелија. Вирусот го „пронајде“ додека живееше во Скопје со своето семејство. Роден е 1995 година, а почина на своја 25 годишна возраст. Беше лице со коморбидитети поради што средбата со вирусот заврши трагично за него. Беше лице со многу интереси меѓу кои и музиката. Па токму првата донација на Фондацијата формирана со негово име се токму музичките инструменти, посветени некому кои треба да му го разубават денот, животот, неговото опстојување како посебно лице. Живееше во Скопје и овде е формирана фондацијата во негова чест и спомен, а добрите дела на Фондацијата треба да допрат до сите маргинализирани категории на граѓани.

Со првата своја посета во Гевгелија Фондацијата „Ице Бегов“ донираше музички инструменти, алат за градежништво, маици и чаши со логото на фондацијата на децата штитеници на Центарот за лица со посебни потреби „Мајка Тереза“. Донираните тарамбука и гитара во комбинација со вештините на тапан на децата од „Мајка Тереза“ направија од посетата вистински настан на прослава на човечноста и хуманоста.

Фондацијата беше топло, љубезно и со внимание примена како од професионалниот тим составен од стручни лица и задолжен за грижа и нега на децата, така и од децата кои присуствуваа на срдечната посета од драгите гости.

- „Чест и задоволство претставуваше на Фондацијата да се запознае и дружи со децата кои се дел од центарот, како и да им посвети внимание и љубов, исполнувајќи го нивниот ден со среќни и радосни моменти, кои воедно беа обострани“ изјавуваат од Фондацијата.
„Секој човек заслужува да ја почувствува човечноста на другиот, внимание, љубов, радост, верба, среќа и надеж за подобро утре, токму како што ИЦЕ БЕГОВ неизмерно ја споделуваше со неговото чисто и невино срце“, додаваат од Фондацијата.

Фондацијата како втора активност истиот ден го посети и курсот по гитара кој се реализира од оваа година во просториите на Домот на Култура во Гевгелија. Овде беа донирани три гитари и појачало за подобрување на инструменталната снабденост на изведувачите и учениците на курсот. Фондацијата доби чест да се увери дека нивните инструменти доаѓаат во вредните раце на новонадежните музичари од Гевгелија и присуствуаше на мини концерт посветен од курсистите кон дарежливите гости.
Слушнете дел од заедничкото музицирање на учителот Коце и членот на фондацијата Никола Велиновски.
Погледнете ја и ФОТО Галеријата од посетата на Центарот „Мајка Тереза“ и Народниот Театар во Гевгелија.

Last modified on Петок, 15 Април 2022 - 22:40

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

Тепачкa во Дојран и Валандово

Повторно нарушување на јавниот ред и мир во Дојран, овој пат во Стар Дојран.

Повеќе

РКЕ: Струјата во просек поскапува за 7,4 % од 1 јули

Струјата поскапува за 7,4 отсто во просек за првите три блок тарифи. Ова е

Повеќе

Интервју: Со носителката на 7 круни за убавина, Ана Брзанова од Гевгелија

Долгоногата гевгеличанка, носителка на седум титули за убавина Ана Брзанова од

Повеќе

Трговците во туристичките места ќе работат и во недела

Собранието на РСМ ги усвои измените на Законот за трговија.
Делот кој се

Повеќе

Зголемена фреквенција на ГП „Богородица“

Прво лето без корона ограничувања во меѓуграничниот промет ја врати

Повеќе

Уапсен млад гевгеличанец

Агресивното однесување кон службено лице, полициски службеници при ОВР

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.