Топ Новости

Короната колабира - во Гевгелија само 7 активни

Понеделник, 18 Април 2022

Конечно короната падна под илјада активни лица во државата и моменталната состојба изнесува 826 лица активни на вирусот ковид-19.

Од 35 општини во државата за кои Институтот за јавно здравје води секојдневна евиденција на ковид состојбата дури 7 се без ниту еден активен случај на ковид-19. Од седумте општини „без корона“ две се на подрачјето на Центаот за јавно здравје Гевгелија - општина Дојран и опш. Богданци.

Гевгелија моментално живее со 7 активни случаи на ковид-19. Изминатите 14 денови (две седмици наназад) Општина Гевгелија покажува осетен пад на инциденцата (степенот на ширење на заразата) која бележи индекс од 46,2% пад надоле.
Гевгелија од почетокот на епидемијата бележи 4.396 заразени граѓани, од кои 4.268 оздравеле, 121 починале како последица од ковид, а моментално се водат 7 активни случаи од кои 6 се заболени со вирусот во последната недела од овој извештај.

Состојба во регионот на ЦЈЗ Гевгелија:
- Гевгелија - 7 активни
- Богданци - „0“ случаи -(вкупно заразени 1.019, оздравени 995, 24 завршиле со смртни последици);
- Дојран - „0“ случаи - (вкупно 345 заразени, 337 оздравеле, 8 смртни случаи како последица од корона.

Во државата има уште 15 општини со едноцифрен број на активни случаи. Од нив 6 општини имаат само по 1 евидентиран случај на активен на ковид-19, ( Св.Николе, Крива Паланка, Пробиштип, Кратово, Демир Хисар и Пехчево). Уште две општини во државата имаат по 2-ца активни (Берово и Виница) и 1 општина е со 3-ца активни.(Кочани).

Овој зимско-пролетен 5-ти по ред ковид бран во кој доминантен беше омикрон сојот во последните две недели, според исходот од заболувањето, 826 лица (0,3%) се активни случаи, а 298.532 случаи (96,7%) се водат како оздравени, кои биле или хоспитализирани или на домашно лекување. Од случаите кои се водат како оздравени, 8.061 или 11,1% од позитивните за кои има податок (n=72.575), биле хоспитализирани.

Македонија со корона наездата се соочи со првиот случај  регистриран на 26.02.2020 година и до сега имаше 308.620 заразени од корона. 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Tрет ден апсења во Стар Дојран

Последната фестивалска вечер, во неделата спрема понеделникот додека трае „Д

Повеќе

Повторно апсење во Стар Дојран, пронајдена марихуана

Најпознатиот музички летен фестивал во „Дојран, „Д Фестивал“ и денеска ги полни

Повеќе

МВР: Возило кое не е регистрирано подолго од 2 години се одјавува

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека согласно

Повеќе

Приведени 18 лица во Стар Дојран

Големиот фестивалски настан што се одржува во Стар Дојран, големата посетеност

Повеќе

По втор пат одземени надлежностите на градоначалникот Сарамандов

- „Поради непостапување согласно законските овластување, градоначалникот на

Повеќе

Маричиќ: Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет

- “Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет, она што нас

Повеќе

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.