Топ Новости
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

Грчките посетители се враќаат во Гевгелија

Среда, 20 Април 2022

Намалувањето на ковид бариерите, укинувањето на ковид мерките за влез во државата, како во Македонија, така и кај соседна Грција, ги отвори границите за туристички промет помеѓу двете соседни земји. Најевидентно е враќањето на грчките потрошувачите низ пазарот, маркетите, бутиците, фризерниците во Гевгелија.

Репортажата на „360°“ направена средината на април регистрира присуство на грчки шопинг туристи и дентални пациенти во Гевгелија.

- „Гевгелија не живее само од македонските туку и од грчките потрошувачи“ - вели анкетирана гевгеличанка.
- „Тешко беше кога не можевме да доаѓаме во Гевгелија, а доаѓаме само да ги видиме нашите пријатели овде. Секеко и да си направам фризура“ - вели задоволна гркиња во посета на Гевгелија после долгите корона мерки кои го отежнуваа патувањето меѓу двете земји.

- „Полека, полека се враќаат луѓето. Не ги растуривме врските,.Се' е добро“ - вели грк кој станал жител на Гевгелија и гевгелиски зет.

Проследете ја кратката репортажа. Ќе констатирате раздвиженост на соседите кај нас, иако ги нема регистрирано посетите на казината, бензинските кои се исто во прилог на локалната економија..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Признание за животно дело за газда Перо од „Фук Так“ Дојран

По повод 27 септември - Меѓународниот ден на туризмот Министерството за

Повеќе

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

Недела - прекин на електричната енергија во цела Гевгелија

Екипите на Електродистрибуција ДООЕЛ ќе работат на реконструкција и

Повеќе

Пронајдена марихуана и муниција во Моин, приведени 2 лица

Две лица од Гевгелиско се приведени откако полицијата при претрес на нивните

Повеќе

Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани

Полициската станица Гевгелија поднесе кривични пријави против двајца

Повеќе

ИТНО се повлекуваат виршлите „WUDY“ од продажба, нареди АХВМ

Агенцијата за храна и ветеринарство донесе одлука за повлекување од продажба во

Повеќе

МВР: Два случаи на насилство во гевгелиско, се пукало во стојачанец

Вчерашниот ден, 20 септември, одбележан со физичко насилство на ГП „Дојран“, на

Повеќе

Признание за Гевгелиското Здружение на пензионери од СЗПМ

По повод 20 септември, Денот на пензионерите на Македонија , Здружението на

Повеќе

Приведен бегалец од Затвор Гевгелија

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.