Топ Новости

Почина женскиот глас од дуетот Чрчеви

Четврток, 21 Април 2022

Славка Чрчева, сопруга и партнерка во дует со Томе Чрчев, почина вчера, еден ден пред четиригодишнината од упокојувањето на својот животен сопатник. Денеска роднините, пријателите и почитувачите ја испратија до вечното почивалиште во Скопје, кај нејзиниот Томе.

Во 60-те години на минатиот век, Славка и Томе (роден во Богданци) стапија во брак и ја започнаа својата музичка кариера како дует.

Во 1965 год. во Белград ја снимаат првата сингл плоча „Прошета се мома низ нова градина“, „Седенка се збира“ со оркестарот на Кочо Петровски, и од тогаш ја промовираат македонската народна песна низ целата држава и надвор во дијаспората.

Во 1986г. дуетот Чрчеви ја снима народната песна „Мајко една си на светот“ која е продавана во повеќе од 100.000 примероци во цела Југославија заради што добиваат почесна награда - „Златна плоча“.

Заедно настапуваа на Фолк Фест Валандово 1992 година со песната „Китка аберлија“.

Во 2015 год. дуетот Чрчеви добива награда за животно дело од радио Роса.

Славка Чрчева беше погребана денеска во Скопје до својот сакан Томе.
Во нивен спомен дел од музичките изведби, кои се сведоштво на едно време, на една распеана младост..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

Тепачкa во Дојран и Валандово

Повторно нарушување на јавниот ред и мир во Дојран, овој пат во Стар Дојран.

Повеќе

РКЕ: Струјата во просек поскапува за 7,4 % од 1 јули

Струјата поскапува за 7,4 отсто во просек за првите три блок тарифи. Ова е

Повеќе

Интервју: Со носителката на 7 круни за убавина, Ана Брзанова од Гевгелија

Долгоногата гевгеличанка, носителка на седум титули за убавина Ана Брзанова од

Повеќе

Трговците во туристичките места ќе работат и во недела

Собранието на РСМ ги усвои измените на Законот за трговија.
Делот кој се

Повеќе

Зголемена фреквенција на ГП „Богородица“

Прво лето без корона ограничувања во меѓуграничниот промет ја врати

Повеќе

Уапсен млад гевгеличанец

Агресивното однесување кон службено лице, полициски службеници при ОВР

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.