Топ Новости

26 Април - Одбележан денот на излегувањето на првите партизани од Гевгелиско

Вторник, 26 Април 2022

Слободарска Гевгелија на денешен ден, 26 април 1943 ја одбележува 79 годишнината од излегувањето на првите партизани од нашиот крај.

Слава и почит за нивните храбри одлуки и постапки да заминат тајно во партизани на Кожуф планина каде на 10 мај истата година е формиран и Првиот гевгелиски партизански одред „Сава Михајлов“ денеска им оддадоа членови на Здружението на борците од НОБ од Гевгелија, претставници на локалната власт, здруженија на граѓани и претставници на политичките партии.

Првите храбри да зачекорат на патот кон отпорот против фашизмот, окупаторот на нашата Гевгелија, Европа и светот беа 15-на млади луѓе од Гевгелија. Ќе ги псоменеме: Ристо Бајалски, Димитар Григоров Зафиров, Димитар Кирилов Брзилов, Петар Христов Балабуров, Михаил Христов Делев, Василка Танова Дуганова, Јанко Милтијадев Инов (Урдинов), Надежда Васил Христова, Александар Мицев Ќаев, Марика Мицева Ќаева, Деко Андонов Ковачев, Васил Христов Карајанов, Христо Василев Поп-Ристов, Илија Танев Миов и Иван Христов Бајков. Гевгелиските доброволци партизани заминале на Кожуф планина, во три групи, на 26-ти, 30-ти април и 3-ти мај 1943, а попатно им се придружиле и младинци СКОЈ-евци од околните населени места од гевгелиско.

Во виорот на воените дејствија низ Гевгелија и во околните општини,  низ планинаските борбени позиции ширум нашата Гевгелија имаше истакнати борци, некои прогласени за Народни херои.

Спомени за настаните на овој ден пред Спомен костурницата на паднатите борци во Гевгелија евоцираше претседателот на боречката организација, Ристо Марковски.

Слава и почит за сите нив за слободарското сонце кое не грее веќе 77 години !
Цвеќе и незаборав за хероите и борците од нашиот крај денеска положија делегациите од Гевгелија.Last modified on Вторник, 26 Април 2022 - 18:18

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

Тепачкa во Дојран и Валандово

Повторно нарушување на јавниот ред и мир во Дојран, овој пат во Стар Дојран.

Повеќе

РКЕ: Струјата во просек поскапува за 7,4 % од 1 јули

Струјата поскапува за 7,4 отсто во просек за првите три блок тарифи. Ова е

Повеќе

Интервју: Со носителката на 7 круни за убавина, Ана Брзанова од Гевгелија

Долгоногата гевгеличанка, носителка на седум титули за убавина Ана Брзанова од

Повеќе

Трговците во туристичките места ќе работат и во недела

Собранието на РСМ ги усвои измените на Законот за трговија.
Делот кој се

Повеќе

Зголемена фреквенција на ГП „Богородица“

Прво лето без корона ограничувања во меѓуграничниот промет ја врати

Повеќе

Уапсен млад гевгеличанец

Агресивното однесување кон службено лице, полициски службеници при ОВР

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.