Топ Новости

ВИДЕО и ФОТО: Првомајски трки во Стојаково

Понеделник, 02 Мај 2022

Седумдецениската традиција на изведување несекојдневни трки во Стојаково во чест на 1 Мај, се одржа и годинава во организација на мештаните кои на ваков начин го одржуваат спортскиот дух, заедничкото дружење, навивање, славење во чест на празникот на трудот.

Кај вредните стојачани трудот е секојдневие како на работното место, така и на нивите, со стоката, со вреките за товарење па и натпреварувачките дисциплини, 18 на број беа такви: трки со коњи, трки со магариња, трки на 100 и на 3.000 метри, трки со велосипеди,трки со гуми (популарно наречена „шоферска трка“,) теглење на јаже, борба со раце.

Доброволците кои сакаа да ги покажат своите вештини беа бројни, а побројна беше публиката која ги преплави улиците низ Стојаково.

Честитки за организацијата испрати и градоначалникот на општина Богданци до организациониот одбор и советниците кои остварија еден успешен натпреварувачки и празничен ден во Стојаково, збогатен и со настапи на културно-уметничкото друштва од Стојаково.

Last modified on Понеделник, 02 Мај 2022 - 13:27

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

Тепачкa во Дојран и Валандово

Повторно нарушување на јавниот ред и мир во Дојран, овој пат во Стар Дојран.

Повеќе

РКЕ: Струјата во просек поскапува за 7,4 % од 1 јули

Струјата поскапува за 7,4 отсто во просек за првите три блок тарифи. Ова е

Повеќе

Интервју: Со носителката на 7 круни за убавина, Ана Брзанова од Гевгелија

Долгоногата гевгеличанка, носителка на седум титули за убавина Ана Брзанова од

Повеќе

Трговците во туристичките места ќе работат и во недела

Собранието на РСМ ги усвои измените на Законот за трговија.
Делот кој се

Повеќе

Зголемена фреквенција на ГП „Богородица“

Прво лето без корона ограничувања во меѓуграничниот промет ја врати

Повеќе

Уапсен млад гевгеличанец

Агресивното однесување кон службено лице, полициски службеници при ОВР

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.