Топ Новости
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

Реал Мадрид финалист на Лига на шампионите

Четврток, 05 Мај 2022

Со фудбалски спектакл и „не“очекуван кам-бек на „кралскиот клуб“ Реал Мадрид вечерва со победата над Манчестер Сити се избори за учество на 17-то финале од Лигата на Шампионите.

По оној меч со седум гола во Манчестер, во Мадрид следеше неверојатен пресврт кој доведе до елиминација на англискиот премиерлигаш од Лигата на шампионите (2-1 регуларен дел, 3-1 продолженија).

Дуелот на „Сантијаго Бернабеу“ стартува со мал инцидент. Но, Реал Мадрид не би бил Реал Мадрид ако предвреме застане. Цел натпревар шпанскиот првак немаше шут во голот на ривалот, Сити ја држеше предноста, ама два неверојатни гола на Родриго во 120 секунди го испратија мечот во продолженија во кои дилемите ги реши најдобриот играч на Реал Мадрид, Карим Бензема.

Во мечот за титула мадридистите ќе играат со Ливерпул кој претходно го елиминираа Виљареал. На самиот старт на вториот дел, Реал Мадрид не реализира зицер. Кога сите очекуваа крај, следеше неверојатен момент. Реал Мадрид преку првите шутеви во рамки на голот ги казни промашувањата на Грилиш во претходните акции и дојде до епски, незапаметен пресврт на резултатот. Херој и спасител на „Кралскиот клуб“ беше Родриго, кој двапати го матира сонародникот Едерсон. Двата гола офанзивецот ги постигна во 120 секунди, во 90. и 91. минута, за комплетен шок на гостите, ја анулира негативата од гостувањето во Англија и мечот замина во продолженија.

Уште во воведните минути од екстра-времето падна погодокот вреден победа за домашниот тим. Во 93. минута Рубен Диаз беше невнимателен и го фаулира Бензема во шеснаесетникот. Орсато досуди пенал со помош на ВАР, а очекувано Французинот ја презеде одговорноста и со погодокот против Сити стана трет најефикасен стрелец во историјата на Лигата на шампионите. Сити имаше една сериозна шанса во 105 минута, ама Куртоа ја спаси шансата на Фоден.

За Реал Мадрид ова е седумнаесетто финале во историјата во кое ќе ја лови 14-тата титула во најпрестижното натпреварување. Ливерпул го игра десеттото финале. Мечот за тронот во Лигата на шампионите кое ќе се игра на „Стад де Франс“ во Франција на 28 мај.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

Недела - прекин на електричната енергија во цела Гевгелија

Екипите на Електродистрибуција ДООЕЛ ќе работат на реконструкција и

Повеќе

Пронајдена марихуана и муниција во Моин, приведени 2 лица

Две лица од Гевгелиско се приведени откако полицијата при претрес на нивните

Повеќе

Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани

Полициската станица Гевгелија поднесе кривични пријави против двајца

Повеќе

ИТНО се повлекуваат виршлите „WUDY“ од продажба, нареди АХВМ

Агенцијата за храна и ветеринарство донесе одлука за повлекување од продажба во

Повеќе

МВР: Два случаи на насилство во гевгелиско, се пукало во стојачанец

Вчерашниот ден, 20 септември, одбележан со физичко насилство на ГП „Дојран“, на

Повеќе

Признание за Гевгелиското Здружение на пензионери од СЗПМ

По повод 20 септември, Денот на пензионерите на Македонија , Здружението на

Повеќе

Приведен бегалец од Затвор Гевгелија

Одбележан Светскиот ден на прва помош

По повод Светскиот ден на Првата помош, Црвен Крст на Македонија со град

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.