Топ Новости

Ѓурѓовден со децата од „Мајка Тереза“

Петок, 06 Мај 2022

Денешниот празничен ден Свети Ѓерогиј победоносец, или Ѓурѓовден ги раздвижи работно и славенички штитениците од Центарот „Мајка Тереза“.
Во знак на празникот тие го впрегнаа коњот што го имаат во нивната ергела, ја украсија коњската кола со цвеќиња и појдоа низ улиците да споделат пораки за честитост, слобода, достоинство, љубов и светлина што ги оставил Св. Ѓоргиј, како аманет од своето мачеништво.

Верските преданија велат дека Ѓеорги победоносецот ја убил ламјата, го победил безбожниот Диоклецијан, но не со борба, туку со својата истрајност и мачеништво.
Ламјата е човековата лакомост и суета, а верноста е чистотата човечка.
Па, така и децата од Центарот „Мајка Тереза“ со песни, ора и музика го прославија овој голем ден во Христијанската религија, во слава на убавите чувства што ги носи пролетта, мирот, разбудената природа, почитта кон другите, вниманието искажана со посетата на славениците во нивните домови и на крајот заедничко оро на радост.

Среќен празник и честит именден на сите кои го носат името Ѓорги, Ѓурѓа, Ѓургица, Ѓоргија, Георгина, и други варијанти од името на овој светец.

Фото: Фејсбук на ЦМТ

 

Last modified on Петок, 06 Мај 2022 - 15:25

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

Тепачкa во Дојран и Валандово

Повторно нарушување на јавниот ред и мир во Дојран, овој пат во Стар Дојран.

Повеќе

РКЕ: Струјата во просек поскапува за 7,4 % од 1 јули

Струјата поскапува за 7,4 отсто во просек за првите три блок тарифи. Ова е

Повеќе

Интервју: Со носителката на 7 круни за убавина, Ана Брзанова од Гевгелија

Долгоногата гевгеличанка, носителка на седум титули за убавина Ана Брзанова од

Повеќе

Трговците во туристичките места ќе работат и во недела

Собранието на РСМ ги усвои измените на Законот за трговија.
Делот кој се

Повеќе

Зголемена фреквенција на ГП „Богородица“

Прво лето без корона ограничувања во меѓуграничниот промет ја врати

Повеќе

Уапсен млад гевгеличанец

Агресивното однесување кон службено лице, полициски службеници при ОВР

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.