Топ Новости

Боно отиде во Киев, во метрото ги пееше хитовите на U2

Недела, 08 Мај 2022

Ирската рок-ѕвезда Боно ѝ оддаде признание на борбата на Украина за „слобода“ за време на настапот во метро станицата во центарот на Киев во неделата, каде што фронтменот на U2, исто така, упати своја молитва „за мир“.

Легендарниот пејач Боно настапи со својот бенд У2 во метро станицата во Киев која сега се користи како скривница на населението среде руските напади врз Украина.

Од платформата на метро-станицата Крешчатик во Киев, 61-годишната рок икона ги изведе класиците на U2 Sunday Bloody Sunday, Desire и With or Without You.

- „Народот во Украина не се бори само за сопствената слобода, вие се борите за сите нас кои ја сакаме слободата“, рече Боно во паузата.

Пејачот се осврна и на минатите конфликти во родната Ирска на бендот и проблемите што ги имаше со помоќниот сосед: -„Се молиме наскоро да уживате малку од тој мир“, рече Боно.

Изненадувачката посета на Боно – долгогодишен хуманитарец кој често го дава својот глас за различни причини, вклучително и борбата против сиромаштијата и СИДА-та — дојде додека сирените за воздушни напади одекнаа во главниот град на Украина и борбите беснееја на истокот на земјата.
Боно и У2 ги изведоа култните хитови „Angel of Harlem“, „With or Without Your“ и многу други, додека публиката пееше со нив.

Жителите на Киев барем накратко заборавија на сите ужаси од војната што руските трупи ги донесоа со себе, почнувајќи од 24 февруари, кога започна инвазијата.

Заедно со Боно и У2 настапи и Тарас Топола. Своето пристигнување во Украина го најавија и други ѕвезди, во знак на подушка, пренесе Дневен аваз.

„Тоа се некои добри емоции, тоа е сè“, рече припадник на украинските територијални сили во публиката.

 

Last modified on Недела, 08 Мај 2022 - 20:11

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Tрет ден апсења во Стар Дојран

Последната фестивалска вечер, во неделата спрема понеделникот додека трае „Д

Повеќе

Повторно апсење во Стар Дојран, пронајдена марихуана

Најпознатиот музички летен фестивал во „Дојран, „Д Фестивал“ и денеска ги полни

Повеќе

МВР: Возило кое не е регистрирано подолго од 2 години се одјавува

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека согласно

Повеќе

Приведени 18 лица во Стар Дојран

Големиот фестивалски настан што се одржува во Стар Дојран, големата посетеност

Повеќе

По втор пат одземени надлежностите на градоначалникот Сарамандов

- „Поради непостапување согласно законските овластување, градоначалникот на

Повеќе

Маричиќ: Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет

- “Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет, она што нас

Повеќе

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.