Топ Новости
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

Почит за борците кои тргнаа кон слободата

Понеделник, 09 Мај 2022

ВАСО КАРАЈАНОВ - Леонид ( 22.12.1921 - 02.08.1943 г.). Во напредното младинско движење во Гевгелија се приклучува многу млад во 1936 година на 15 годишна возраст. Во меѓувреме станува еден од најактивните напредни младици во Гевгелија и во 1939 година се приклучува на СКОЈ (Савез комуниста омладине југославије) и КПЈ (Комунистичката партија на Југославија). Во април 1943 заминува во партизани на Кожуф планина и се приклучува на нантифашистичката борба. Загинал на 18 годишна взраст во местото Клуч на Кожуф планина. Тој е првиот паднат борец во НОВ од Гевгелија.

ТАЉА БИКОВА - (1927-28.09.1944 г.) Во 1943 г. станала член на СКОЈ, а во април 1944 се приклучила во редовите на Народноослободителната Борба. Загина во борбите за ослободување на струмичкиот крај во с. Попчеово, струмичко;

ДЕКО КОВАЧЕВ - (1914 -1978) - член на групата од 15 младинци кои први заминале во партизани на 26 април 1943 година на Кожуф планина каде е формиран првиот партизански одред „Сава Михајлов“ со кој Деко и соборците учествувале во низа борби во Гевгелиско и низ Македонија;

АЛЕКО ЌАЕВ - (1922-1981 г.) - е исто така првоборец, член на првата група младинци излезени во партизани на 26 април 1943 година.
И Деко Ковачев и Алеко Ќаев имале среќа по низата активни борбени дејствија да ја донесат и дочекаат слободата. После војната стануваат активни градители на општествениот живот и развој на општината

Денот на победата над фашизмот 9 Мај го посветуваме на борците од Гевгелија и гевгелиско кои во далечната 1943 заминаа во партизани приклучувајќи се на Антифашистичката коалиција, кон која се приклучија 61 земји од светот, меѓу кои и Македонија.
Најчесто делегациите од општествено-политичкиот живот во општината ги посетуваат спомениците на Народните херои, спомениците на носителите на Партизанска споменица од НОБ и Спомен костурницата на паднатите борци од Гевгелија и гевгелиско.
Без цвеќе, остануваат паметниците на овие борци лоцирани во Градскиот парк, дворот на негогашниот тутунски комбинат „Таља Бикова“ и пред Железничката станица во Гевгелија. Денеска со посетата на нашиот репортер сакавме да дадеме светлина врз нивното дело за време на борбата против фашистичкиот окупатор.

Вечна слава! Во благодариме за слободата!

 

Last modified on Понеделник, 09 Мај 2022 - 21:06

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Признание за животно дело за газда Перо од „Фук Так“ Дојран

По повод 27 септември - Меѓународниот ден на туризмот Министерството за

Повеќе

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

Недела - прекин на електричната енергија во цела Гевгелија

Екипите на Електродистрибуција ДООЕЛ ќе работат на реконструкција и

Повеќе

Пронајдена марихуана и муниција во Моин, приведени 2 лица

Две лица од Гевгелиско се приведени откако полицијата при претрес на нивните

Повеќе

Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани

Полициската станица Гевгелија поднесе кривични пријави против двајца

Повеќе

ИТНО се повлекуваат виршлите „WUDY“ од продажба, нареди АХВМ

Агенцијата за храна и ветеринарство донесе одлука за повлекување од продажба во

Повеќе

МВР: Два случаи на насилство во гевгелиско, се пукало во стојачанец

Вчерашниот ден, 20 септември, одбележан со физичко насилство на ГП „Дојран“, на

Повеќе

Признание за Гевгелиското Здружение на пензионери од СЗПМ

По повод 20 септември, Денот на пензионерите на Македонија , Здружението на

Повеќе

Приведен бегалец од Затвор Гевгелија

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.