Топ Новости

Време е за прошетка: 10 Мај е Меѓународен ден на физичката активност

Вторник, 10 Мај 2022

Физичката активност со умерен и енергичен интензитет го подобрува здравјето.. Светската здравствена организација ја промовира физичката активност како начин на живот на секој поединец за потребите на здравиот организам. ПОради тоа востановен е и Меѓународен ден на физичка активност, важна за секој жител на планетата.

Еве ги клучните факти за овие препораки:

- Физичката активност има значителни здравствени придобивки за срцето, телото и духот;
- Физичката активност придонесува за спречување на незаразни болести како што се кардиоваскуларни болести, рак и дијабетес;
- Физичката активност ги намалува симптомите на депресија и анксиозност;
- Физичката активност ги подобрува умствените функции, учењето и вештините за расудување;
- Физичката активност обезбедува здрав раст и развој;
- Физичката активност ја подобрува благосостојбата на организмот;
- На глобално ниво, 1 од 4 возрасни не ги исполнува глобалните препорачани нивоа на физичка активност;
- До 5 милиони смртни случаи годишно би можеле да се избегнат доколку глобалното население би било поактивно;
- Луѓето кои се недоволно активни имаат 20% до 30% зголемен ризик од смртност во споредба со луѓето кои се доволно физички активни;
- Повеќе од 80% од светската адолесцентна популација не е доволно физички активна.

Што е физичка активност?
СЗО ја дефинира физичката активност како секое физичко движење кое го активира мускулно скелетниот систем и ја зголемува енергетската потрошувачка. Физичката активност е основно средство за подобрување на физичкото и менталното здравје на луѓето и истата ги намалува ризиците од незаразни болести, вклучувително кардиоваскуларните и цереброваскуларните заболувања, дијабетесот и некои видови на рак. Исто така, помага во спречување на хипертензија, одржување на здрава телесна тежина, подобро менталното здравје, квалитетот на животот и вкупната благосостојба.

Во физичка активност спаѓа секое движење, кое се одвива во слободното време, време потребно за транспорт од точка А до точка Б, пешачењето до училиште или работа или како дел од работниот процес на една личност.

Популарни начини да се биде активен вклучуваат пешачење, возење велосипед, ролери, спортување, активна рекреација и игра, а може да се направат на било кое ниво на вештина и за уживање за сите.
СЗО дава Препораки за примена на физичка активност за сите возрасни групи на населението со цел подобрување на општото здравје на организмот.
Па, ако убедивме, станете од пред телевизорот и појдете на кратка прошетка.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

Тепачкa во Дојран и Валандово

Повторно нарушување на јавниот ред и мир во Дојран, овој пат во Стар Дојран.

Повеќе

РКЕ: Струјата во просек поскапува за 7,4 % од 1 јули

Струјата поскапува за 7,4 отсто во просек за првите три блок тарифи. Ова е

Повеќе

Интервју: Со носителката на 7 круни за убавина, Ана Брзанова од Гевгелија

Долгоногата гевгеличанка, носителка на седум титули за убавина Ана Брзанова од

Повеќе

Трговците во туристичките места ќе работат и во недела

Собранието на РСМ ги усвои измените на Законот за трговија.
Делот кој се

Повеќе

Зголемена фреквенција на ГП „Богородица“

Прво лето без корона ограничувања во меѓуграничниот промет ја врати

Повеќе

Уапсен млад гевгеличанец

Агресивното однесување кон службено лице, полициски службеници при ОВР

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.