Топ Новости
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

Време е за прошетка: 10 Мај е Меѓународен ден на физичката активност

Вторник, 10 Мај 2022

Физичката активност со умерен и енергичен интензитет го подобрува здравјето.. Светската здравствена организација ја промовира физичката активност како начин на живот на секој поединец за потребите на здравиот организам. ПОради тоа востановен е и Меѓународен ден на физичка активност, важна за секој жител на планетата.

Еве ги клучните факти за овие препораки:

- Физичката активност има значителни здравствени придобивки за срцето, телото и духот;
- Физичката активност придонесува за спречување на незаразни болести како што се кардиоваскуларни болести, рак и дијабетес;
- Физичката активност ги намалува симптомите на депресија и анксиозност;
- Физичката активност ги подобрува умствените функции, учењето и вештините за расудување;
- Физичката активност обезбедува здрав раст и развој;
- Физичката активност ја подобрува благосостојбата на организмот;
- На глобално ниво, 1 од 4 возрасни не ги исполнува глобалните препорачани нивоа на физичка активност;
- До 5 милиони смртни случаи годишно би можеле да се избегнат доколку глобалното население би било поактивно;
- Луѓето кои се недоволно активни имаат 20% до 30% зголемен ризик од смртност во споредба со луѓето кои се доволно физички активни;
- Повеќе од 80% од светската адолесцентна популација не е доволно физички активна.

Што е физичка активност?
СЗО ја дефинира физичката активност како секое физичко движење кое го активира мускулно скелетниот систем и ја зголемува енергетската потрошувачка. Физичката активност е основно средство за подобрување на физичкото и менталното здравје на луѓето и истата ги намалува ризиците од незаразни болести, вклучувително кардиоваскуларните и цереброваскуларните заболувања, дијабетесот и некои видови на рак. Исто така, помага во спречување на хипертензија, одржување на здрава телесна тежина, подобро менталното здравје, квалитетот на животот и вкупната благосостојба.

Во физичка активност спаѓа секое движење, кое се одвива во слободното време, време потребно за транспорт од точка А до точка Б, пешачењето до училиште или работа или како дел од работниот процес на една личност.

Популарни начини да се биде активен вклучуваат пешачење, возење велосипед, ролери, спортување, активна рекреација и игра, а може да се направат на било кое ниво на вештина и за уживање за сите.
СЗО дава Препораки за примена на физичка активност за сите возрасни групи на населението со цел подобрување на општото здравје на организмот.
Па, ако убедивме, станете од пред телевизорот и појдете на кратка прошетка.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Признание за животно дело за газда Перо од „Фук Так“ Дојран

По повод 27 септември - Меѓународниот ден на туризмот Министерството за

Повеќе

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

Недела - прекин на електричната енергија во цела Гевгелија

Екипите на Електродистрибуција ДООЕЛ ќе работат на реконструкција и

Повеќе

Пронајдена марихуана и муниција во Моин, приведени 2 лица

Две лица од Гевгелиско се приведени откако полицијата при претрес на нивните

Повеќе

Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани

Полициската станица Гевгелија поднесе кривични пријави против двајца

Повеќе

ИТНО се повлекуваат виршлите „WUDY“ од продажба, нареди АХВМ

Агенцијата за храна и ветеринарство донесе одлука за повлекување од продажба во

Повеќе

МВР: Два случаи на насилство во гевгелиско, се пукало во стојачанец

Вчерашниот ден, 20 септември, одбележан со физичко насилство на ГП „Дојран“, на

Повеќе

Признание за Гевгелиското Здружение на пензионери од СЗПМ

По повод 20 септември, Денот на пензионерите на Македонија , Здружението на

Повеќе

Приведен бегалец од Затвор Гевгелија

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.