Топ Новости

ВИДЕО: Напад на јагне на ражен

Четврток, 12 Мај 2022

Цивилизациски разлики - Балканец пече јагне на ражен во двор, а соседот, Швајцарец му дошол со ПП апарат да го гасне огнот.

На социјалните мрежи се појави видео за кое се тврди дека е снимено во Швајцарија и на кое се гледа несекојдневна пресметка меѓу Балканец и неговиот сосед- автохтон Швајцарец.

Повозрасниот човек, на кој во снимката му се обраќаат со Дејан, според српските медиуми, е од Босна. Тој одлучил да сврти јагне на ражен во дворот од неговата куќа, но тоа го разгневило неговиот сосед, кој дошол со противпожарен апарат и со извици на германски дека тоа е забрането, на прилично агресивен начин се обидува да го спречи Балканецот и да му го изгасне огнот.

- „Дејане, гледај во него“, вели женски глас во позадина додека помладиот, незадоволен тип му се приближува, викајќи му: „Југословен“.

Тензичната комшиска која настана поради цивилизациски разлики, лесно можеше да прерасне и во отворен физички судир. На крајот, Дејан и неговиот пријател попуштија, а нервозниот сосед Швајцарец, на кого му викнаа полиција, успеа да го изгасне огнот.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

Тепачкa во Дојран и Валандово

Повторно нарушување на јавниот ред и мир во Дојран, овој пат во Стар Дојран.

Повеќе

РКЕ: Струјата во просек поскапува за 7,4 % од 1 јули

Струјата поскапува за 7,4 отсто во просек за првите три блок тарифи. Ова е

Повеќе

Интервју: Со носителката на 7 круни за убавина, Ана Брзанова од Гевгелија

Долгоногата гевгеличанка, носителка на седум титули за убавина Ана Брзанова од

Повеќе

Трговците во туристичките места ќе работат и во недела

Собранието на РСМ ги усвои измените на Законот за трговија.
Делот кој се

Повеќе

Зголемена фреквенција на ГП „Богородица“

Прво лето без корона ограничувања во меѓуграничниот промет ја врати

Повеќе

Уапсен млад гевгеличанец

Агресивното однесување кон службено лице, полициски службеници при ОВР

Повеќе

Невреме во Серменин, Моин и Ново Конско - пријавувањето на штети во општина

Вчера попладне, додека во Гевгелија заврна краткотраен дожд, селата во

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.