Топ Новости

Мај – месец за подигање на свеста за менталното здравје

Петок, 13 Мај 2022

Луѓето имаат тенденција да ги напуштаат луѓето кои не ги расположуваат, оние кои не ги смејат, оние кои немаат трачеви да ги раздвижат.
Ужасно површински релации, насекаде околу нас. Станати сме исклучително себични, без тронка емпатија за туѓото ментално здравје кое е табу-тема, како небаре тажните луѓе да се рак-рана во секојдневието. А впрочем тагата е толку вкоренета, што веќе не ја ни перцепираме, што е уште потажно.

Да видите човек со скршена нога, во гипс, ќе го сожалите и ќе му помогнете да ја премине улицата. Но, човек со скршена душа не можете да го видите веднаш, оти гипс душата не ја лекува. Не ја лекуваат ни реченици од типот „ама ти имаш стан и кола, што сакаш повеќе“, „ама ти немаш реални проблеми“, „абе ајде, не биди мрзлив/а“... Оној што не осетил, не знае, но и оној што не осетил треба да се обиде да сфати - во името на скршената душа, со која многу луѓе се борат, исто како со скршената нога, па и многу повеќе. Причини не ви требаат.

Бидете тука за луѓето со скршена душа, препознајте ја.
Мај – месец за подигање на свеста за менталното здравје.

Автор: Мери Јордановска (новинар) - Фејсбук статус.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Tрет ден апсења во Стар Дојран

Последната фестивалска вечер, во неделата спрема понеделникот додека трае „Д

Повеќе

Повторно апсење во Стар Дојран, пронајдена марихуана

Најпознатиот музички летен фестивал во „Дојран, „Д Фестивал“ и денеска ги полни

Повеќе

МВР: Возило кое не е регистрирано подолго од 2 години се одјавува

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека согласно

Повеќе

Приведени 18 лица во Стар Дојран

Големиот фестивалски настан што се одржува во Стар Дојран, големата посетеност

Повеќе

По втор пат одземени надлежностите на градоначалникот Сарамандов

- „Поради непостапување согласно законските овластување, градоначалникот на

Повеќе

Маричиќ: Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет

- “Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет, она што нас

Повеќе

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.