Топ Новости

Валентина Узунова првак на Охрид ултра треил 2022

Сабота, 14 Мај 2022

Ултра тешкиот маратон по планински патеки, камен нерамен терен со огромна захтевност на учесниците во должина од 40 километри што се одржа денеска во Охрид на Валентина Узунова, член на АК „7-ми Ноември“ Гевгелија и донесе ПРВО место ве нејзината категорија + 55 години и високата трета позиција во генерален пласман на тркачкиот ултра маратон.

Оваа наша атлетичарка маратонка уште еднаш покажа дена на секој атлетски настап е „резервирана“ за трофеи.
Нејзиното време на патеката денеска изнесуваше 6:06:18 часа.

Освен Валентина, успешен настап на гевгелиски долгопругаши атлетичари имаауште двајца атлетичари на АК „‘-ми Ноември“ Гевгелија. Тоа се Методија Ичев и Мијалчо Андоновски кои настапија на полумаратонот до 22 километри.
Мијалчо Андоновски беше 5-ти во својата конкуренција, а 54 во генерален пласман.
Методиј беше 18-ти во својата конкуренција, а 55-ти во генерален пласман.

„OHRID ULTRA TRAIL 2022“. се одржува по шетврти пат и обезбеди учество на над 300 атлетичари од 23 земји од Европа, Северна и Јужна Америка, како и земји од соседството.
Во ваква конкуренција чест е да си гевгеличанец-маратонец и носител на медал за Прво место.
Браво Валентина, Браво за Мијалчо и Методиј.

А вака беше на Финишот:

Двајцата полумаратонци од Гевгелија задоволни од својот пласман.
Last modified on Сабота, 14 Мај 2022 - 18:11

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

Тепачкa во Дојран и Валандово

Повторно нарушување на јавниот ред и мир во Дојран, овој пат во Стар Дојран.

Повеќе

РКЕ: Струјата во просек поскапува за 7,4 % од 1 јули

Струјата поскапува за 7,4 отсто во просек за првите три блок тарифи. Ова е

Повеќе

Интервју: Со носителката на 7 круни за убавина, Ана Брзанова од Гевгелија

Долгоногата гевгеличанка, носителка на седум титули за убавина Ана Брзанова од

Повеќе

Трговците во туристичките места ќе работат и во недела

Собранието на РСМ ги усвои измените на Законот за трговија.
Делот кој се

Повеќе

Зголемена фреквенција на ГП „Богородица“

Прво лето без корона ограничувања во меѓуграничниот промет ја врати

Повеќе

Уапсен млад гевгеличанец

Агресивното однесување кон службено лице, полициски службеници при ОВР

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.