Топ Новости

КУД „Негорци“ на Фестивал „Цветови 2022“

Сабота, 14 Мај 2022

Аматерското културно уметничко друштво од „Негорци“ од Негорци деновиве учествува на тродневниот 17-ти Меѓународен детски Фолклорен Фестивал "ЦВЕТОВИ" 2022 што се одржува во Скопје и е солиден репрезент на културата од овие простори, од југот на Македонија.

Настапите се од 13 до 15 мај, а на Фестивалот учествуваат 16 Фолклорни ансамбли од Македонија, Црна Гора и Романија. Од Македонските ансамбли застапени се КУД-ва од Скопје, Драчево, Радовиш и нашето друштво од Негорци. Негорските фолклорци денеска настапија на сцената во скопската општина Аеродром, во паркот „Авионче“.

На 17-ти Меѓународен Детски Фолклорен Фестивал "ЦВЕТОВИ" 2022 годинава учествуваат над 500 дечиња-играорци и играорки, а местата од кои доаѓаат и ората и песните кои ги изведуваат претставуваат културна разновидност од Балканските простори, националности, ора, песни и традиции.

Еве дел од предпладневниот амбиент и настапот на КУД „Негорци“ за што добија и благодарница за учество од страна на организаторот, скопските општини Аеродром, Кисела вода и Град Скопје.

 

Last modified on Сабота, 14 Мај 2022 - 19:54

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Tрет ден апсења во Стар Дојран

Последната фестивалска вечер, во неделата спрема понеделникот додека трае „Д

Повеќе

Повторно апсење во Стар Дојран, пронајдена марихуана

Најпознатиот музички летен фестивал во „Дојран, „Д Фестивал“ и денеска ги полни

Повеќе

МВР: Возило кое не е регистрирано подолго од 2 години се одјавува

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека согласно

Повеќе

Приведени 18 лица во Стар Дојран

Големиот фестивалски настан што се одржува во Стар Дојран, големата посетеност

Повеќе

По втор пат одземени надлежностите на градоначалникот Сарамандов

- „Поради непостапување согласно законските овластување, градоначалникот на

Повеќе

Маричиќ: Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет

- “Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет, она што нас

Повеќе

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.