Топ Новости

Украина победи на Евросонг 2022

Недела, 15 Мај 2022

Украинскиот оркестар „Калуш“ донесе хипнотичка мешавина од рап, фолк и флејта толку фанки што ќе ја паметите со денови, најавија од Евровизискиот тим уште со првата нивна појава на сцена. .

Во вечерашното финале на Евровизиското натпреваруваше со гласовите на националните жирија од 40 земји учеснички песната на Украина доби 192 гласови и беше пласирана на 4-то место.
Вртоглав прсврт направија гласовите на публиката од телевоутингот каде Украина доби максимални 431 глас, па гласовниот пласман и' достигна до неверојатни и недостижни 631 глас.

Тоа ја однесе Украина на ПРВОТО место од табелата за пласман, а со конечноста на гласањето ја направи Украина победник на годинашниот Евросонг.

Зад себе ги остави Велика Британија на второто место со 466 гласови, Шпанија на трето место со 459 гласови, Шведска на 4-то место со 438 гласови, Србија на 5-то место со вкупно 312 гласови.

Пред да се известат гласовите за првите 10 пласирани земји престставнички на Евросонг според гласовите на националните жирија, со доделените гласови од публиката Србија изби на прво место и така беше се до гласањето на следните7 земји, па падна на 2-ро место.

Најслаб пласман имаше претставникот на Германија со „0“ гласови од жирито и само 5 гласови од публиката.

Слушнете ја новата песна на Евровизија за 2022 година - „Стефаниа“ на групата „Калуш“.од Украина. 

Еве ги конечните резултати од гласањето:
Last modified on Недела, 15 Мај 2022 - 01:44

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

Тепачкa во Дојран и Валандово

Повторно нарушување на јавниот ред и мир во Дојран, овој пат во Стар Дојран.

Повеќе

РКЕ: Струјата во просек поскапува за 7,4 % од 1 јули

Струјата поскапува за 7,4 отсто во просек за првите три блок тарифи. Ова е

Повеќе

Интервју: Со носителката на 7 круни за убавина, Ана Брзанова од Гевгелија

Долгоногата гевгеличанка, носителка на седум титули за убавина Ана Брзанова од

Повеќе

Трговците во туристичките места ќе работат и во недела

Собранието на РСМ ги усвои измените на Законот за трговија.
Делот кој се

Повеќе

Зголемена фреквенција на ГП „Богородица“

Прво лето без корона ограничувања во меѓуграничниот промет ја врати

Повеќе

Уапсен млад гевгеличанец

Агресивното однесување кон службено лице, полициски службеници при ОВР

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.