Топ Новости

IN MEMORIAM: Никола Гелебешев - голманската легенда на ФК „Кожуф“

Среда, 18 Мај 2022

Скротителот на бубамарата низ зелените терени во настапите на ФК „Кожуф“ - голманската легенда Никола Гелебешев замина на вечен спокој. Управата на ФК „Кожуф“ известува дека починал вчера ненадејно.

- „Со огромно жалење ве известуваме дека вчера, 17 мај, почина голманската легенда на ФК Кожуф Никола Гелебешев. Јавноста вечно ќе го памети по настапите во ФК „Кожуф“, исто така и по настапите во Југославенската лига за ФК „Работнички“ и ФК „Вардар“ - Напишаа од управата на ФК Кожуф.

Беше активен во златното време на гевгелиски Кожуф во 1970 година кога клубот повторно се пласира во Прва републичка лига со добра петочлена навала, која постигнувала успеси. Во тогашниот состав на „Кожуф“ заедно со Гелебешев на теренот беа: Петков-Шеки, Гелебешев (голман), Велков, Узунов, Ангов, Лазаров, Василев, Бојаџиев, Костов, Мачуков и Дојчинов, со тренерот Цветко Трајков. Клубот неколку години играл во Првата републичка лига и секогаш се пласирал во горниот дел на табелата, благодарение на колективната игра и квалитетниот напад, управата на клубот и првокласната тренерска стручност, предводена од Цветко Трајков. По неколку години ФК „Кожуф“ се вратил во Титовелешки потсојуз, како резултат на тоа што најдобрите 3-4 играчи на тимот заминале да настапуваат во сојузните тимови на Југославија, меѓу кои и голманот Гелебешев.

По завршувањето на играчката кариера Гелебешев несебично се залагаше знаењето и искуството да го пренесе на младите генерации како тренер. Ретки се луѓето како него кои живееја за здрава и успешна младина.
НИКОГАШ ЗАБОРАВЕН!
Вечна му слава!

Last modified on Четврток, 19 Мај 2022 - 05:07

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

Тепачкa во Дојран и Валандово

Повторно нарушување на јавниот ред и мир во Дојран, овој пат во Стар Дојран.

Повеќе

РКЕ: Струјата во просек поскапува за 7,4 % од 1 јули

Струјата поскапува за 7,4 отсто во просек за првите три блок тарифи. Ова е

Повеќе

Интервју: Со носителката на 7 круни за убавина, Ана Брзанова од Гевгелија

Долгоногата гевгеличанка, носителка на седум титули за убавина Ана Брзанова од

Повеќе

Трговците во туристичките места ќе работат и во недела

Собранието на РСМ ги усвои измените на Законот за трговија.
Делот кој се

Повеќе

Зголемена фреквенција на ГП „Богородица“

Прво лето без корона ограничувања во меѓуграничниот промет ја врати

Повеќе

Уапсен млад гевгеличанец

Агресивното однесување кон службено лице, полициски службеници при ОВР

Повеќе

Невреме во Серменин, Моин и Ново Конско - пријавувањето на штети во општина

Вчера попладне, додека во Гевгелија заврна краткотраен дожд, селата во

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.