Топ Новости

Пожар во воз на МЖ кој сообраќал кон Гевгелија

Четврток, 19 Мај 2022

Пожар во локомотива на Македонски железници избувна вчера, во возот, кој сообраќа на релацијата Скопје-Гевгелија. Пожарот е евидентиран кога тој запрел на станицата кај тиквешкото село Кукуричани, со цел да се качат патниците од оваа станица.

Според полицијата во ОВР Неготино, каде е пријавено за настанот, пожарот се случил на 17.05.2022 околу 18:42 часот. Пријавителот навел дека на железничка станица Кукуричани настанал пожар во локомотива од патнички воз кој сообраќал на релација Скопје – Гевгелија. Екипа на Територијалната противпожарна единица Неготино го изгаснала пожарот, а повредени лица нема. Увид на местото ивршила екипа од ОВР Неготино.

Снимка од пожарот денеска се појави на ТикТок, а на неа се гледа како неколку луѓе се обидуваат со кофи со вода да ја изгаснат локомотивата, од која се извива густ чад, а патниците од перонот ја следат состојбата со пожарот. Видеото го евидентира присуството на Полицијата, Противпожарното возило, патниците кои чекаат да се заврши акцијата со гаснењето и да го продолжат патувањето.

Инаку, ова е трет случај на опожарување на локомотива на Македонски железници. Минатата година ваква несреќа се случи на 21 Мај кај ЖС „Смоквица“. Вториот случај беше регистриран на 21 септември 2021 кај пругата Згрополци-Велес на патничкиот воз 611 кој сообраќаше на релација Гевгелија-Скопје. И двата пожара лани и вчерашниот беа успешно и брзо изгаснати. Време да се запрашаме за нивната старост, квалитетот на одржувањето, сервисирањето.

Last modified on Четврток, 19 Мај 2022 - 04:53

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

Тепачкa во Дојран и Валандово

Повторно нарушување на јавниот ред и мир во Дојран, овој пат во Стар Дојран.

Повеќе

РКЕ: Струјата во просек поскапува за 7,4 % од 1 јули

Струјата поскапува за 7,4 отсто во просек за првите три блок тарифи. Ова е

Повеќе

Интервју: Со носителката на 7 круни за убавина, Ана Брзанова од Гевгелија

Долгоногата гевгеличанка, носителка на седум титули за убавина Ана Брзанова од

Повеќе

Трговците во туристичките места ќе работат и во недела

Собранието на РСМ ги усвои измените на Законот за трговија.
Делот кој се

Повеќе

Зголемена фреквенција на ГП „Богородица“

Прво лето без корона ограничувања во меѓуграничниот промет ја врати

Повеќе

Уапсен млад гевгеличанец

Агресивното однесување кон службено лице, полициски службеници при ОВР

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.