Топ Новости

Приведен грчки државјанин на Богородица

Четврток, 26 Мај 2022

Редовните полициски контроли и во време на засилени патнички посети на меѓународниот граниен премин Богородица вродуваат резултат.

Синоќа полициски службеници вработени на ГП „Богородица“ го лишиле од слобода К.Е.(71) од Република Грција.
При проверка на патничката документација полициските службеници констатирано дека К.Е. е евидентиран во службена евиденција за приведување со судска наредба поради сомнение за сторено кривично дело по член 279 од Кривичниот законик.

Настанот се случил воо 22:30 часот, вчера, среда на 25.05.2022 година.
Притворениот бил предаден во СВР Струмица за понатамошна постапка.

Членот 279 по кое се терети приведениот и тоа по судска наредба, се однесува за „Даночно затајување“ според Кривичниот Закон на РМ и во него за сторителот е предвидена казна од шест месеци до пет години затвор вклучително и парична казна, а ако сторителот на даночното затајување е правно лице се изрекува парична казна..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

Тепачкa во Дојран и Валандово

Повторно нарушување на јавниот ред и мир во Дојран, овој пат во Стар Дојран.

Повеќе

РКЕ: Струјата во просек поскапува за 7,4 % од 1 јули

Струјата поскапува за 7,4 отсто во просек за првите три блок тарифи. Ова е

Повеќе

Интервју: Со носителката на 7 круни за убавина, Ана Брзанова од Гевгелија

Долгоногата гевгеличанка, носителка на седум титули за убавина Ана Брзанова од

Повеќе

Трговците во туристичките места ќе работат и во недела

Собранието на РСМ ги усвои измените на Законот за трговија.
Делот кој се

Повеќе

Зголемена фреквенција на ГП „Богородица“

Прво лето без корона ограничувања во меѓуграничниот промет ја врати

Повеќе

Уапсен млад гевгеличанец

Агресивното однесување кон службено лице, полициски службеници при ОВР

Повеќе

Невреме во Серменин, Моин и Ново Конско - пријавувањето на штети во општина

Вчера попладне, додека во Гевгелија заврна краткотраен дожд, селата во

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.