Топ Новости

Отворен ден: „Учи паметно, работи стручно“ во Гевгелија

Петок, 27 Мај 2022

Средношколскиот училишен центар „Јосиф осифовски“ вчера одржа презентација на своите образовни понуди за полуматурантите од Гевгелија и околните општини.

Отворениот ден на средби со новите потенцијални средношколци го реализираа учениците од СОУ „Ј.Јосифовски“ заедно со своите професори.

Секоја од постојните струки (наставни смерови) во СОУ имаше свој посебен штанд, а учениците во разговор со полумаурантите нудејќи им пригодни флаери ги запознаваа со основите на наставниот смер и каква специфична наобразба ќе добие ученикот ако го одбере овој смер за упис во Средношколскиот училишен центар во Гевгелија. Наставните насоки се:

- Гимназиско образование
- Економија, право и трговија
- Угостителство и туризам (ХТТ, келнери и готвачи),
- Здравство и социјална заштита
- Машинска струка

Со огласот на МОН за упис на средношколци во СОУ „Јосиф Јосифовски“ во Гевгелија во прва наставна година 2022/23 можат да се запишат вкупно 286 ученици во 10 паралелки со настава на македонски јазик според наставни планови и програми. И тоа 102 ученика во гимназиско образование и уште 34 во билингвистичка паралелка за гимназиско образование со настава на македонски и француски јазик. Потоа 50 ученика во угостителско-туристичката насока, 50 во машинска струка, 25 во економско-правна струка и 25 во здравствената струка на образование.

Погледнете ја галеријата од Отворениот ден во СОУ во Гевгелија и завидниот интерес на полуматурантите кои го посетија наменски „Отворениот ден“ за новите уписи на средноколците.

 

Last modified on Петок, 27 Мај 2022 - 16:02

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

Тепачкa во Дојран и Валандово

Повторно нарушување на јавниот ред и мир во Дојран, овој пат во Стар Дојран.

Повеќе

РКЕ: Струјата во просек поскапува за 7,4 % од 1 јули

Струјата поскапува за 7,4 отсто во просек за првите три блок тарифи. Ова е

Повеќе

Интервју: Со носителката на 7 круни за убавина, Ана Брзанова од Гевгелија

Долгоногата гевгеличанка, носителка на седум титули за убавина Ана Брзанова од

Повеќе

Трговците во туристичките места ќе работат и во недела

Собранието на РСМ ги усвои измените на Законот за трговија.
Делот кој се

Повеќе

Зголемена фреквенција на ГП „Богородица“

Прво лето без корона ограничувања во меѓуграничниот промет ја врати

Повеќе

Уапсен млад гевгеличанец

Агресивното однесување кон службено лице, полициски службеници при ОВР

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.