Топ Новости

Донација за Дневниот Центар по повод Спасовден од советничката група на СДСМ

Среда, 01 Јуни 2022

На ден Спасовден, заштитникот на Гевгелија кој нудел надеж и спасение за гевгеличани, советничката група на СДСМ го посети Дневниот центар за лица со посебни потреби и донираше нова електрична машина за шиење, со цел проширување на работните вештини на штитениците од Центарот.

Донацијата ја предаде советничката Билјана Демерџиева, а од името на вработените и корисниците благодарност искажа Мери Кузманова, дефектолог од Дневниот Центар во Гевгелија.

Во центарот каде дневно престојуваат 18 штитеници на возраст од 13 до 48 години, секој ден е посебна мотивација за активирање на овие лица со слаба и средна попреченост во развојот. Секоја нивна активација е придонес повеќе кон нивниот развој, а со можноста да творат и произведуваат предмети кои можат да бидат и производи изнесени на пазарот, се верификува нивниот труд. Така тие можат да се чусвтвуват дека придонесуваат кон заедницата и се корисни со својот труд.

До сега нивни преокупации беа сликањето, изработните од глина, витражи и слично. Пед некој месец со нивна креативна изложба на имагинарни сликарски дела продадоа неколку творби со што успееја да набават справа за вежбање која ја користат во занималната. Со новата машина за шиење штитениците од центарот изразија желба да научат да шијат торби за пазар, украсни торби, блузи со лого од Дневниот центар, престилки за кујната во кои сами спремаат појадок и ручек кои ги добиваат во Ценарот.

Во Центарот работно се ангажирани три лица во редовен работен однос и две лица со договор на определено време од еден месец иако се работи за социјален работник и негувател. Тоа се вработени на кои најмногу им се радува младиот Ангел кој денот го поминува во постела заради својата состојба. При денешната посета изрази радост и задоволство од овие две лица кои го запознаа со донацијата.
Лицата корисници на Дневниот центар имаат потреба и од други донаторски акции: им треба количка за транспорт на неподвижното момче кога одат групно на прошетка, имаат потреба од свое возило за дневни прошетки на подалечни релации во околината. Секоја подадена рака, секоја насмевка, секоја посета за овие лица многу значи.

Денес Дневниот центар остана без хигиеничар. Досегашната вработена со договор на дело од Општина Гевгелија ги предала клучевите од простриите на Центарот во Општината. Сега вработените траба покрај сите работни обврски да бидат и хигиеничари на просторот. Уште многу треба за овие лица, а советничката група која денеска се запозна со условите во Центарот ќе вложи напори за подобрување на состојбата во оваа институција за згрижување на овие наши сограѓани.

Last modified on Среда, 01 Јуни 2022 - 21:06

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

Тепачкa во Дојран и Валандово

Повторно нарушување на јавниот ред и мир во Дојран, овој пат во Стар Дојран.

Повеќе

РКЕ: Струјата во просек поскапува за 7,4 % од 1 јули

Струјата поскапува за 7,4 отсто во просек за првите три блок тарифи. Ова е

Повеќе

Интервју: Со носителката на 7 круни за убавина, Ана Брзанова од Гевгелија

Долгоногата гевгеличанка, носителка на седум титули за убавина Ана Брзанова од

Повеќе

Трговците во туристичките места ќе работат и во недела

Собранието на РСМ ги усвои измените на Законот за трговија.
Делот кој се

Повеќе

Зголемена фреквенција на ГП „Богородица“

Прво лето без корона ограничувања во меѓуграничниот промет ја врати

Повеќе

Уапсен млад гевгеличанец

Агресивното однесување кон службено лице, полициски службеници при ОВР

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.