Топ Новости
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

Прекин на електричната енергија најавува ЕВН

Сабота, 04 Јуни 2022

Со цел модернизирање и реконструкција на електро-енергетскиот систем, ЕВН „Македонија“ Скопје најавува теренски работи на подрачјето на општина Гевгелија поради што електроснабдувањето ќе биде во прекин.

Реконструктивните работи на екипите на ЕВН се најавени за недела 5.06.2022 година во период од 04:00 до 12:00 часот. Тоа значи дека потрошувачите ќе бидат без електрина енергија во текот на осум часа од неделниот ден, па се' до пладне.

Без струја ќе бидат: сите корисници од град Гевгелија, Моин, Ново Конско, вклучително и околните индустриски корисници, како и поголемиот дел од корисниците во Мрзенци.

Освен работите за време на викендов, ЕВН најавува работни активности и за следната недела. Од понеделникт планирани се работи на подобрување на електро-енергетската мрежа и на подрачјето на оптина Дојран.
Понеделник,, 6 јуни во периодот од 8:30 до 13:00 часот прекин во електро снабдувањето ќе имат селата Дурутли, Куртамзали и Башибос, кои територијално припаѓаат на општина Дојран. Овде прекинот ќе трае 4,5 часа се' со цел подобрување на електро-еергетската мрежа и испорачување непречени услуги во електроснабдувањето кон граѓаните и стопанските субјекти.

Заедно со Гевгелија, Дојран и населените места, ЕВН викендов ќе работи на модернизација на елекричнаа мрежа на подрачјето на 10 општини во државата и ќе направи вкупен прекин во испораката на електрична енергија во траење од 53 часа.

Се известуваат граѓаните да ги прилагодат своите потреби согласно најавениот прекин во електроснабдувањето, а на стопанските субјекти да го планираат производствениот процес согласно најавениот прекин на елекрична енергија за да не предизвикат загуби во материјал и финансиски трошоци.Last modified on Сабота, 04 Јуни 2022 - 10:44

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Признание за животно дело за газда Перо од „Фук Так“ Дојран

По повод 27 септември - Меѓународниот ден на туризмот Министерството за

Повеќе

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

Недела - прекин на електричната енергија во цела Гевгелија

Екипите на Електродистрибуција ДООЕЛ ќе работат на реконструкција и

Повеќе

Пронајдена марихуана и муниција во Моин, приведени 2 лица

Две лица од Гевгелиско се приведени откако полицијата при претрес на нивните

Повеќе

Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани

Полициската станица Гевгелија поднесе кривични пријави против двајца

Повеќе

ИТНО се повлекуваат виршлите „WUDY“ од продажба, нареди АХВМ

Агенцијата за храна и ветеринарство донесе одлука за повлекување од продажба во

Повеќе

МВР: Два случаи на насилство во гевгелиско, се пукало во стојачанец

Вчерашниот ден, 20 септември, одбележан со физичко насилство на ГП „Дојран“, на

Повеќе

Признание за Гевгелиското Здружение на пензионери од СЗПМ

По повод 20 септември, Денот на пензионерите на Македонија , Здружението на

Повеќе

Приведен бегалец од Затвор Гевгелија

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.