Топ Новости

Гевгелиските шахисти ги победија струмичките во двомеч

Недела, 05 Јуни 2022

Шаховскиот клуб „7-ми Ноември“ од Гевгелија синоќа беше организатор и домаќин на турнир за деца и сениорски двомеч во коиј учество зедоа членови на гевгелискиот шаховски клуб и ШК „Цареви Кули“ од Струмица.

На турнирот за деца учествуваа вкупно 16 играчи,поделени во две групи кои потоа преку полуфинале и финале го донесоа победникот на турнирот. Најдобар и победник во финалниот меч беше гевгелискиот шахист Кристијан Кавазов.Тој во финалето за нијанса беше подобар од Михаил Танушев и заслужено го освои првото место.

Во сениорскиот двомеч подобри беа сениорите на ШК „7-мо Ноември 2021" кои со резултат 3:2 беа поуспешни од гостите од Струмица.

Турнирот се одржа синоќа во просториите на гевгелискиот шаховски клуб. Домаќините и гостинскиот тим покрај добрата игра реализираа прекрасно дружење со пасијата која ги зближува - шахот, на задоволство на членовите од двата клуба.

Фото: ШК „7-ми Ноември“ 

 

Last modified on Недела, 05 Јуни 2022 - 13:35

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

Тепачкa во Дојран и Валандово

Повторно нарушување на јавниот ред и мир во Дојран, овој пат во Стар Дојран.

Повеќе

РКЕ: Струјата во просек поскапува за 7,4 % од 1 јули

Струјата поскапува за 7,4 отсто во просек за првите три блок тарифи. Ова е

Повеќе

Интервју: Со носителката на 7 круни за убавина, Ана Брзанова од Гевгелија

Долгоногата гевгеличанка, носителка на седум титули за убавина Ана Брзанова од

Повеќе

Трговците во туристичките места ќе работат и во недела

Собранието на РСМ ги усвои измените на Законот за трговија.
Делот кој се

Повеќе

Зголемена фреквенција на ГП „Богородица“

Прво лето без корона ограничувања во меѓуграничниот промет ја врати

Повеќе

Уапсен млад гевгеличанец

Агресивното однесување кон службено лице, полициски службеници при ОВР

Повеќе

Невреме во Серменин, Моин и Ново Конско - пријавувањето на штети во општина

Вчера попладне, додека во Гевгелија заврна краткотраен дожд, селата во

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.