Топ Новости

35 издание на ФОЛК ФЕСТ Валандово

Среда, 08 Јуни 2022

Како во добрите времиња, „Фолк-фест Валандово“ на јубилејното 35-то издание го врати сјајот на македонската народна песна, ја врати радоста што музиката ја носи.

На трите фестивалски вечери настапија доајените на македонската песна, уметници кои ги афирмираат фолклорните вредности во земјава и надвор од неа, како и изведувачи кои ја негуваат македонската фолк песна. Во фестивалската сала „ЈанкоУзунов“ во Валандово, на годинашното јубилејно фолк издание се натпреваруваа 23 композиции творени во духот на македонската фолк музика.

За победник е избрана композицијата "До мојот последен ден" изведена од Пепита Бојкова, Песната е дело на Филип Пешевски (поп пејачот), аранжманот е на Никола Автовски, додека текстот е на Борче Нечовски. Пепитаизјавува дека е ова нејзина прва песна, но победничка песна. Значи дебитанско претставување и прва победа на младата валандовчанка Пепита пред својата публика во Валандово.

Второтопласирана е композицијата "Стариот јавор", интерпретирана од Лилјана Прнаркова, а за трето место беше избрана композицијата "Изгубени души" на Ефто Пупиновски.
Куриозитет на фестивалот, или гласачка навика е што за прв пат на валандовскиот фестивал, првите две награди ги понесоа пејачки- валандовчанки

Покровител на Фестивалот е општина Валандово. Градоначалникот Перо Костадинов во оваа прилика истакна: „Фолк Фест - Валандово, е еден од симболите на нашата заедница и традиција која ја негуваат и надградуваат многу генерации. Фестивалот има исклучително културолошко значење и истиот е еден од симболите на нашата идентитетска посебност.“

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

Тепачкa во Дојран и Валандово

Повторно нарушување на јавниот ред и мир во Дојран, овој пат во Стар Дојран.

Повеќе

РКЕ: Струјата во просек поскапува за 7,4 % од 1 јули

Струјата поскапува за 7,4 отсто во просек за првите три блок тарифи. Ова е

Повеќе

Интервју: Со носителката на 7 круни за убавина, Ана Брзанова од Гевгелија

Долгоногата гевгеличанка, носителка на седум титули за убавина Ана Брзанова од

Повеќе

Трговците во туристичките места ќе работат и во недела

Собранието на РСМ ги усвои измените на Законот за трговија.
Делот кој се

Повеќе

Зголемена фреквенција на ГП „Богородица“

Прво лето без корона ограничувања во меѓуграничниот промет ја врати

Повеќе

Уапсен млад гевгеличанец

Агресивното однесување кон службено лице, полициски службеници при ОВР

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.