Топ Новости
Утрово приведен е гевгеличанец - Сабота, 01 Октомври 2022 17:14
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

Талир 2: 6 години затвор за Груевски, конфискувано седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Среда, 08 Јуни 2022

Судот ја изрече пресудата за случајот Талир 2: поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, доби затворска казна од шест години, а поранешниот генерален секретар на партијата, Кирил Божиновски, двегодишна условна казна за случајот „Талир 2“ кој се однесува на изградбата на партиското седиште.

Судот бара и конфискација на партискиот имот.

Белата палата во Скопје вредна 7 милиони евра, и повеќе од 20 партиски седишта низ државата купени со 2 милиони евра ќе бидат конфискувани од опозициската ВМРО-ДПМНЕ пресуди Кривичниот суд во „Талир 2“. Партиското седиште што го изгради Бетон било незкаонски стекнато врз основа на договорот кој бил несразмерен. Бетон немал финансиска корист од него. Но во тоа време градежната компанија над 70 проценти од приходите ѝ биле од тендери од државни и локални јавни претпријатија, објаснуваше судијката Даниела Алексовска Стојановска при читање на пресудата, според која и останатиот имот низ државата бил купуван со незаконски стекнати пари Седиштето вредело 800 илјади евра, а за возврат добиле објект вреден 7 милиони евра

Експремиерот Никола Груевски со оваа петта пресуда по ред за него доби нови 6 години затвор а екс генералниот секретар Кирил Божиновски условна казна. Постапувале по лични и тесно партиски интереси и ја злоупотребиле службената положба.

За адвокатскиот тим на ВМРО-ДПМНЕ целта на судскиот процес била токму конфискацијата на имотот. Ќе ги користат сите правни можности да ја сменат ваквата пресуда.

Ова е прва пресуда за Божиновски а петта за Груевски, досега има затворски казни од година ипол до 9 години за Тенк, ТНТ, Насилство во Центар и Плацеви на Водно..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгеличанец приведен за обљуба над малолетник

Вчера, недела 02.10.2022, во 15:20 часот полицијата го уапсила Ѓ.А. (61) од

Повеќе

Kомуналните покачувања повлечени од предлагачот

Корисниците на услугите на ЈПКД „Комуналец“ Гевгелија може да здивнат -

Повеќе

Утрово приведен е гевгеличанец

Во акциска контрола на МВР во координација со УЈП спроведена во угостителски

Повеќе

ТППЕ- Гевгелија доби ново возило од ДЗС

Современо возило опремено со водена пумпа од денеска е составен дел на возниот

Повеќе

Првачињата извисија од Општина Гевгелија - Советот одби да расправа за помош на

Со наслов: „Општина Гевгелија нема слух за првачињата“ денеска реагираше

Повеќе

Перо Митров, сопственик на „Јавор“ Мрзенци добитник на признание за туризам

Награда за животно дело за долгогодишен развој на угостителството и создавање

Повеќе

Обновено ракометното игралиште во Гевгелија со донација од Државна

Под слоганот „ИГРАЈ СО НАЈДОБРИТЕ“, Видеолотарија Касинос Австрија продолжува

Повеќе

Признание за животно дело за газда Перо од „Фук Так“ Дојран

По повод 27 септември - Меѓународниот ден на туризмот Министерството за

Повеќе

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.