Национално триатлон првенство 2022 во Дојран

Сабота, 11 Јуни 2022

Викендов 11 и 12 јуни во Дојран се одржуваат националните натпревари во триатлон (пливање, трчање и возење велосипед) за 2022 година, во организација на Триатлон Федерацијата на Северна Македонија.
Домаќин и соработник на натпреварувањата е општина Дојран која заслужено со години го одржува триатлон првенството на Македонија во своите езерски води, улици и тркачки патеки.

Синоќа под јаворите беа доделени стартните броеви за тркачите, а ќе се натпреваруваат триатлонци сениори, јуниори, рекреативци, кадети и две детски трки (спрема возраста). Организаторите најавуваат дека учесници се над 100-на триатлонци во сите категории и во машка и женска конкуренција.
Вечерва под јаворите ќе бидат поделени стартните броеви за тркачите-триатлонци кои ќе настапат на патеките и водите во Дојранското езеро во недела, утре 12 јуни.

Убав спортски викенд во Дојран со поддршка на Агенцијата за млади и спорт и Македонскиот олимписки комитет и убав повод да го посетите Дојран и да ги бодрите тркачите-триатлонци.

Ова се мапите по кои ќе се движат тркачите од сите три делници, пливање, возење велосипед, трчање и протокол на движење.
Last modified on Сабота, 11 Јуни 2022 - 14:31

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ЈОУДГ „Детска Радост“ со радост расте

Децата од Детската градинка „Детска Радост“ Гевгелија денеска со песнички,

Повеќе

Министерката Тренчевска на средба со гевгелиските пензионери

Здружението на пензионери од Гевгелија брои над 4.500 членови, располага со

Повеќе

Од 1 септември мерки за заштеда на струја

Владата донесе мерки за заштеда на струја до 15 отсто – за домаќинствата и

Повеќе

Невреме во Кавадарци ги поплави и оштети улиците

Обилните врнежи во Кавадарци поплавија подруми од куќи, а оштетена е и главната

Повеќе

Нова инвестиција e.GO во Македонија,вредна 100 милиони евра

Најновата инвестиција во државата доаѓа од Германија и ќе ја претвори

Повеќе

Кривични пријави за двајца гевгеличани

СВР Тетово поднесе кривична пријава против А.Д.(32) од Гевгелија, поради

Повеќе

Одземен пасошот на Жан Митрев како мерка за обезбедување

На барање на ЈО, судија на претходна постапка го прифати предлогот и на

Повеќе

Повредени 35 лица во сообраќајка кај Марвинци

Возач на камион кој вчера се преврте со својот нелегален товар - мигранти кај

Повеќе

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.