Топ Новости

Победници на Националното Триатлон првенство 2022 - Дојран

Понеделник, 13 Јуни 2022

Во неделата се одржаа финалните трки во триатлон (пливање, велосипед, трчање) во категориите кадети, јуниори, сениори и мастер триатлонци во организација на Триатлон Федерацијата на Македонија, а со домаќинска улога на општина Дојран.

Над 200 триатлонци во 4-те натпреварувачки групи и двете детски трки, викенвод 11 и 12 јуни ги исполнија улиците, велосипедските патеки низ Дојран и го пливаа Дојранското езеро иако разбранувано поради нестабилното и ветровито време.

Победниците во секоја од категориите се следниве:

Кадети 10 учесника - пливање 375 метри + возење велосипед 10 км и 2,5 км трчање:
1 место жени - ЈАНА ЃОРГИОСКА - клуб „Триоги“ - време 43:41
1 место мажи - СЕРГЕЈ МИЛЈАНОВСКИ АРНАУГОВСКИ - „Триоги“ - 36:30

Јуниори 9 учесника -
1 место жени - МАГДАЛЕНА СТАНКОВСКА - клуб „Триоги“ - време 1:12:39 час
1 место мажи - ДИМИТАР ЈОВАНОВСКИ - клуб „3Дисциплинс“ - 1:03:50 час

Сениори 11 учесници -
1.место жени - АНАСТАСИЈА ПЕЈЧЕВА - клуб „Триоги“ - 1:10:57
1 место мажи - ИВАН ТРПЧЕВСКИ - клуб „Триоги“ - време 1:02:43

Мастерс триатлонци 17 учесници - 750 м пливање, 20 км велосипед, 5 км трчање
1 место жени - АНИТА ВЕЛИЧКОВСКА - ВРЕМЕ 1:34:13
1. место мажи - АЛЕКСАНДАР ЗДРАВЕВ - клуб „Триоги“ - 1:15:47

Организаторот - Триатлон Ферерацијата на Македонија подели злати, сребрени и бронзени медали на првопласираните тројца во сите наведени категории натпреварувачи.

Од вкупно 47 учесника на патеките во Дојран учествуваше, без клубска идентификација, и Дарко Прошевски од Гевгелија, активен член на АК „7-ми Ноември“ кој настапи во групата „мастерс“ и постигна време од 1:43:41 час на трасата од 750 метри пливање, 20 километри возење велосипед и 5 километри трчање.
Дарко најдобар успех имаше во тркачкиот старт со позиција на 5 место, на 9 позиција од сите мастерс учесници имаше по пливање и во финишната трка, а најслаб пласман со позиција 12 од вкупно 12 машки мастерс учесници имаше во трката со велосипеди и финишниот дел од вело трката.

Националното триатлон првенство 2022 веќе со години се одржува традиционално во Дојран и Дојранското езеро, а со поддршка на Агенцијата за млади и спорт и Македонскиот Олимписки Комитет.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

Тепачкa во Дојран и Валандово

Повторно нарушување на јавниот ред и мир во Дојран, овој пат во Стар Дојран.

Повеќе

РКЕ: Струјата во просек поскапува за 7,4 % од 1 јули

Струјата поскапува за 7,4 отсто во просек за првите три блок тарифи. Ова е

Повеќе

Интервју: Со носителката на 7 круни за убавина, Ана Брзанова од Гевгелија

Долгоногата гевгеличанка, носителка на седум титули за убавина Ана Брзанова од

Повеќе

Трговците во туристичките места ќе работат и во недела

Собранието на РСМ ги усвои измените на Законот за трговија.
Делот кој се

Повеќе

Зголемена фреквенција на ГП „Богородица“

Прво лето без корона ограничувања во меѓуграничниот промет ја врати

Повеќе

Уапсен млад гевгеличанец

Агресивното однесување кон службено лице, полициски службеници при ОВР

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.