Топ Новости
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

Приведени двајца превозници на мигранти

Вторник, 14 Јуни 2022

Уште една успешна акција на Граничната Полиција од ПС Гевгелија - во недела ечерта лишени се од слобода двајца превозници на мигранти.

Полициските службеници согласно своите овластување запреле возило „БМВ“ кое возело на автопатот „Пријателство“ во правец Гграничен премин „Богородица“ - Гевгелија.

При преглед во возилото „BMV“ со гостиварски регистарски ознаки, кое го управувал Б.А., а совозач бил И.А., биле пронајдени 10 лица – мигранти од Сирија.
Бидејќи се работи за нелегален транспорт на странски државјани-мигранти, полициските службеници ги лишиле од слобода Б.А.(35) и И.А.(63), двајцата од Тетово.

Настанот се случил соноќа, на 12.06.2022 (недела) во 22.30 часот на автопатот граничен премин „Богородица“ – Гевгелија,

Мигрантите биле предадени во Прифатниот транзитен центар „Винојуг“ во Гевгелија, а лицата биле приведени во полициска станица за понатамошна постапка.

Во координација со Јавен обвинител, по целосно документирање на случајот, против Б.А. и И.А. ќе биде поднесена соодветна пријава.

Изгледа дека нелегалниот транспорт на мигранти „заразил“ и други прекршители, па до сега освен лица од гевгеиско, Богородица, Стојаково, Богданци, фатени на дело се и учесници од Скопје, од Р. Србија, а деновиве и од Тетово.
Според Кривичниот законик на РСМ ова дело „превоз на мигранти“ е седржано во член 418/б и пропишува казна затвор за сторителот до 5 години. Ако при превозот се загрозени правата на мигрантите, или се превезува маолетно лице, казната затвор за сторителот - превозник на мигранти (пропишано во гава „Криумчарење мигранти“) е најмалку 8 години затвор според КЗ.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Признание за животно дело за газда Перо од „Фук Так“ Дојран

По повод 27 септември - Меѓународниот ден на туризмот Министерството за

Повеќе

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

Недела - прекин на електричната енергија во цела Гевгелија

Екипите на Електродистрибуција ДООЕЛ ќе работат на реконструкција и

Повеќе

Пронајдена марихуана и муниција во Моин, приведени 2 лица

Две лица од Гевгелиско се приведени откако полицијата при претрес на нивните

Повеќе

Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани

Полициската станица Гевгелија поднесе кривични пријави против двајца

Повеќе

ИТНО се повлекуваат виршлите „WUDY“ од продажба, нареди АХВМ

Агенцијата за храна и ветеринарство донесе одлука за повлекување од продажба во

Повеќе

МВР: Два случаи на насилство во гевгелиско, се пукало во стојачанец

Вчерашниот ден, 20 септември, одбележан со физичко насилство на ГП „Дојран“, на

Повеќе

Признание за Гевгелиското Здружение на пензионери од СЗПМ

По повод 20 септември, Денот на пензионерите на Македонија , Здружението на

Повеќе

Приведен бегалец од Затвор Гевгелија

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.