Големите луѓе околу нас

Вторник, 14 Јуни 2022

Отворенста за соработка и стручна помош на луѓето од „нашето маало“, луѓето кои ги знаеме, живеат тука со нас и ја пружат својата помош и знаење на тие кои им е потребна е гест кој заслужува внимание.

Таква несебичност покажа инструкторот по гимнастика и аеробик Ѓурѓица Демерџиева која ги отвори вратите од својот фитнес центар за членовите на здружението „Мобилност“ од Гевгелија каде членуваат лица со инвалидитет.

- „Годините и инвалидитетот не се пречка кога се соработува со професионалци.“ - изјавуваат првите посетители на фитнес вежбите со Демерџиева од ЗГ „Мобилност“.

Секоја физичка активност за одржување на нивното тело е пожелна и го одржува мускулниот статус на лицето со инвалидитет. Затоа овие вежби се повеќе од потребни и добредојдени.

Членовите на „Мобилност“ изразуваат благодарност за соработката, а ние го споделуваме примерот на општествено одговорно лице кое својата стручност несебично ја троши за лицата на кои им е таа потребна, не чекајќи го светскиот ден на лицата со инвалидитет, не чекајќи го денот на лицата со физичка попреченост, не чекајќи годишнина од отварањето на својот фитнес клуб, туку мотив за работа и соработка се ЛУЃЕТО, нашите сограѓани.

 

Last modified on Вторник, 14 Јуни 2022 - 17:58

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ЈОУДГ „Детска Радост“ со радост расте

Децата од Детската градинка „Детска Радост“ Гевгелија денеска со песнички,

Повеќе

Министерката Тренчевска на средба со гевгелиските пензионери

Здружението на пензионери од Гевгелија брои над 4.500 членови, располага со

Повеќе

Од 1 септември мерки за заштеда на струја

Владата донесе мерки за заштеда на струја до 15 отсто – за домаќинствата и

Повеќе

Невреме во Кавадарци ги поплави и оштети улиците

Обилните врнежи во Кавадарци поплавија подруми од куќи, а оштетена е и главната

Повеќе

Нова инвестиција e.GO во Македонија,вредна 100 милиони евра

Најновата инвестиција во државата доаѓа од Германија и ќе ја претвори

Повеќе

Кривични пријави за двајца гевгеличани

СВР Тетово поднесе кривична пријава против А.Д.(32) од Гевгелија, поради

Повеќе

Одземен пасошот на Жан Митрев како мерка за обезбедување

На барање на ЈО, судија на претходна постапка го прифати предлогот и на

Повеќе

Повредени 35 лица во сообраќајка кај Марвинци

Возач на камион кој вчера се преврте со својот нелегален товар - мигранти кај

Повеќе

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.