Штрајкот на Управата за матични книги ставен во мирување

Среда, 15 Јуни 2022

Од утре шалтерите за издавање извод од матична книга на родени, посмртници, венчален лист, ќе бидат достапни за граѓаните

По седум недели, штрајкот во Управата за водење на матични книги е ставен во мирување до 20 јули откако денеска е потпишан Колективен договор со Министерството за правда со кој се унапредува положбата на вработените. Од утре сите одделенија на Управата ќе работат и ќе бидат отворени за граѓаните.

Со потпишаниот колективен договор се решаваат прашањата за К-15, надомест за работа во сабота, јубилејни награди и систематизацијата работните места.

Дали потпишаниот Колективен договор ќе ги подобри услугите кои им се даваат на граѓаните и ажурноста останува да се види. Од Управата сметаат дека вината за пропустите и погрешните изводи е кај граѓаните и другите институции.

Од Конфедерацијата на синдикални организации на Македонија (КСОМ) соопштија дека очекуваат веќе од наредниот месец Владата да го усвои линеарното зголемување на платите за 2.806 денари со што ќе се исполни и дел од бараното покачување на платата за вработените во Управата.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Нова инвестиција e.GO во Македонија,вредна 100 милиони евра

Најновата инвестиција во државата доаѓа од Германија и ќе ја претвори

Повеќе

Одземен пасошот на Жан Митрев како мерка за обезбедување

На барање на ЈО, судија на претходна постапка го прифати предлогот и на

Повеќе

Повредени 35 лица во сообраќајка кај Марвинци

Возач на камион кој вчера се преврте со својот нелегален товар - мигранти кај

Повеќе

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.