Гевгелија е општина без корона!

Четврток, 23 Јуни 2022

Оздраве и последниот инфициран од коронавирусот во Гевгелија, известува ИЈЗ-Скопје. Од вкупно 4.426 заразени граѓани на општина Гевгелија во текот на пандемијата, 4.305 оздравеа, а 121 им подлегнаа на компликациите од вирусот.

Oд вчера, 22 јуни, Гевгелија влезе во друштвото на општини без корона во државата, кои ги има 13 на број, со статус „0“ (нула) активни на корона.
Расте бројот на општини со едноцифрен број на активни случаи, и тоа три општини имаат по 1 позитивен, 13 општини имаат од 2 до 8 лица заболени од коронавирусот. Само Скопје е се троцифрен број на активни во моментот (346 лица).

Вкупниот број на активни на ковид-19 во државата во моментот е 520 лица, за 126 повеќе од претходната недела, што е знак за пораст на инфицираноста. Во регионот на ЦЈЗ Гевгелија има 2-ца активни на ковид-19 во општина Богданци.

Ја враќа ли коронвирусот својата сила?
Д-р Пановски вели: „Се' додека клиничката слика на инфицираните е со лесна симптоматологија повод за загриженост нема. Бројките на инфицираните не значат нов бран на ковид-19. Се' додека позитивните се со лесна клиничка слика и немаме клинички згрижени лица тоа значи одговор на имунолошкиот систем кај граѓаните“.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ЈОУДГ „Детска Радост“ со радост расте

Децата од Детската градинка „Детска Радост“ Гевгелија денеска со песнички,

Повеќе

Министерката Тренчевска на средба со гевгелиските пензионери

Здружението на пензионери од Гевгелија брои над 4.500 членови, располага со

Повеќе

Од 1 септември мерки за заштеда на струја

Владата донесе мерки за заштеда на струја до 15 отсто – за домаќинствата и

Повеќе

Невреме во Кавадарци ги поплави и оштети улиците

Обилните врнежи во Кавадарци поплавија подруми од куќи, а оштетена е и главната

Повеќе

Нова инвестиција e.GO во Македонија,вредна 100 милиони евра

Најновата инвестиција во државата доаѓа од Германија и ќе ја претвори

Повеќе

Кривични пријави за двајца гевгеличани

СВР Тетово поднесе кривична пријава против А.Д.(32) од Гевгелија, поради

Повеќе

Одземен пасошот на Жан Митрев како мерка за обезбедување

На барање на ЈО, судија на претходна постапка го прифати предлогот и на

Повеќе

Повредени 35 лица во сообраќајка кај Марвинци

Возач на камион кој вчера се преврте со својот нелегален товар - мигранти кај

Повеќе

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.