Зголемена фреквенција на ГП „Богородица“

Недела, 26 Јуни 2022

Прво лето без корона ограничувања во меѓуграничниот промет ја врати фреквентната слика на граничните премини низ државата.
Утрово на ГП „Богородица“ исполнети сите шест ленти за излез од државата: две со патнички автомобили, 2 со автобуси со туристи, две со товарни возила за транспорт на стоки.

Од АМСМ велат дека „Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На ГП „Богородица“ за излез од државата, има чекање околу 15-20 минути. На другите гранични премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози“ - известуваат од АМСМ.

Таквиот налет на возила беше регистриран утрово пред 7 часот. До 10:30 автобусите се проретчија, а на пладне останаа упорните патници со патнички возила кои одбрале да патуваат со автомобил, па макар надвор било 38 степени, и неодложните товарни возила кои имаат свои рокови за транспорт на утоварената стока.

Просечната фреквенција на патници во текот на месец јули е над 6.000 лица во викенд деновите, а летниот туристички шпиц, во годините пред короната, изнесуваше и над 10.000 патници дневен промет на ГП „Богородица“.

Летото започна, годишните одмори се во тек, па и фреквенцијата на граничните премини се зголеми.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ЈОУДГ „Детска Радост“ со радост расте

Децата од Детската градинка „Детска Радост“ Гевгелија денеска со песнички,

Повеќе

Министерката Тренчевска на средба со гевгелиските пензионери

Здружението на пензионери од Гевгелија брои над 4.500 членови, располага со

Повеќе

Од 1 септември мерки за заштеда на струја

Владата донесе мерки за заштеда на струја до 15 отсто – за домаќинствата и

Повеќе

Невреме во Кавадарци ги поплави и оштети улиците

Обилните врнежи во Кавадарци поплавија подруми од куќи, а оштетена е и главната

Повеќе

Нова инвестиција e.GO во Македонија,вредна 100 милиони евра

Најновата инвестиција во државата доаѓа од Германија и ќе ја претвори

Повеќе

Кривични пријави за двајца гевгеличани

СВР Тетово поднесе кривична пријава против А.Д.(32) од Гевгелија, поради

Повеќе

Одземен пасошот на Жан Митрев како мерка за обезбедување

На барање на ЈО, судија на претходна постапка го прифати предлогот и на

Повеќе

Повредени 35 лица во сообраќајка кај Марвинци

Возач на камион кој вчера се преврте со својот нелегален товар - мигранти кај

Повеќе

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.