Трговците во туристичките места ќе работат и во недела

Понеделник, 27 Јуни 2022

Собранието на РСМ ги усвои измените на Законот за трговија.
Делот кој се однесува на туристичките места ќе ги израдува тамошните трговски оператори.
Имено, Парламентот на Република Северна Македонија денеска ги одобри измените на Законот за трговија со кои се овозможува сите трговци на мало и големо во туристичките дестинации да работат во недела и државни празници, дефинирани според Законот за празници.

- „Измените на Законот за трговија се очекува дополнително да ја поттикнат економската активност во земјава, особено во туристичките дестинации“ констатира Министерот за економија во Владата на РСМ Крешник Бектеши.
- „Со оглед на податоците што ги имаме од Државниот завод за статистика за зголемувањето на бројот на туристи од почетокот на годината, како и очекувањата согласно веќе направени резервации за странските туристи кои ја посетуваат Северна Македонија оваа сезона туристички, особено Охрид и Струга, во редот со законските измени очекуваме зголемување на туристичката дејност низ целата држава“ оценива Бектеши.

Измените на Законот за трговија беа одобрени преку заеднички дијалог во сеопфатен процес со сите чинители, особено во туристичкиот сектор, а на денешната седница на Собрание истите се усвоени со мнозинство гласови, објави министерот Бектеши на социјалните мрежи.

Работниците во трговските центри кои работат во недела и празници ќе добијат 100 проценти повисока дневница.
Овие законски измени стапуваат во сила откако ќе бидат објавени во Службен весник.Last modified on Понеделник, 27 Јуни 2022 - 18:03

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ЈОУДГ „Детска Радост“ со радост расте

Децата од Детската градинка „Детска Радост“ Гевгелија денеска со песнички,

Повеќе

Министерката Тренчевска на средба со гевгелиските пензионери

Здружението на пензионери од Гевгелија брои над 4.500 членови, располага со

Повеќе

Од 1 септември мерки за заштеда на струја

Владата донесе мерки за заштеда на струја до 15 отсто – за домаќинствата и

Повеќе

Невреме во Кавадарци ги поплави и оштети улиците

Обилните врнежи во Кавадарци поплавија подруми од куќи, а оштетена е и главната

Повеќе

Нова инвестиција e.GO во Македонија,вредна 100 милиони евра

Најновата инвестиција во државата доаѓа од Германија и ќе ја претвори

Повеќе

Кривични пријави за двајца гевгеличани

СВР Тетово поднесе кривична пријава против А.Д.(32) од Гевгелија, поради

Повеќе

Одземен пасошот на Жан Митрев како мерка за обезбедување

На барање на ЈО, судија на претходна постапка го прифати предлогот и на

Повеќе

Повредени 35 лица во сообраќајка кај Марвинци

Возач на камион кој вчера се преврте со својот нелегален товар - мигранти кај

Повеќе

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.