Интервју: Со носителката на 7 круни за убавина, Ана Брзанова од Гевгелија

Вторник, 28 Јуни 2022

Долгоногата гевгеличанка, носителка на седум титули за убавина Ана Брзанова од Гевгелија на изборот World Next Top Model 2022 што се одржа во Бејрут, Либан на 22 јуни годинава, ја освои титулата 7-ма придружничка на Miss World Next Top Model 2022, во конкуренција од 32 девојки од светот.

Оваа 22 годишна студентка од Гевгелија зад себе има неверојатна животна победа, а од 2019 година ги реди успесите на Европските и Светски сцени за избор на убавина До сега на својата глава ги понесе круните за 7 освоени титули, и тоа:

- Таа беше „Топ модел Македонија“ за 2019 година;
- Таа беше „Мис Глоуб Србија“ 2020 година;
- Таа беше „Мис на Евроазија“, Србија 2021 година;
- Таа е „Мис на Земјата Северна Македонија“ 2021 година, крунисана на 24 јули 2021 година
- Таа е „Miss Friendship 2022“ избрана на изборот „Miss Europe 2022“ одржан во февруари годинава;
- Taa e „Топ модел Македонија“ за 2022 година;
- Таа е 7-ма придружничка на „Miss World Next Top Model 2022“

Нашето македонско девојче Ана Брзанова во Бејрут престојувае 22 дена со поддршка на Модното студио „Црнокрак“ од Скопје кое ја пласираше како наша македонска претставничка „Топ модел на Македонија 2022“ за светскиот избор „Miss World Next Top Model 2022“.

Ана вели дека деновите поминати во Бејрут на овој избор на убавина, покрај сите обврски и ангажмани имала можност за директен разговор со лица претставници од Кипар, Дубаи и Катар, кои се вклучени во ревии и фотосесии насекаде низ светот, што и' нуди можност да се приближи на светските модни писти. Присуството на таков светски избор и' овозможил соработка со врвни светски фризери и мејкап артисти како и светски познати фотографи и дизајнери.

Ана моментално е апсолвентка на Економски факултет при Американски универзитет на Европа-ФOН и се спрема за одбрана на дипломскиот труд од областа на „Финансиски менаџмент“. Како стипендист на Американски универзитет на Европа таа не сака да ги запостави обврските кон своето академско образование, така што после одржаниот избор на „Miss World Next Top Model 2022“ таа веднаш од Бејрут се вратила на своите задачи како студент.

GevgelijaNET ја праша Ана на што ќе му даде предност понатаму во животот: на академското знаење и професија, или на моделингот, додека уште реди титули?

Ана одговори: - „Се разбира предност ќе добие мојата професија како Финансов менаџер, бидејќи се' останато за мене е хоби и голема страст и љубов. Меѓутоа се' додека се чувствувам спремна и слободна, се' уште ќе чекорам по модните патишта, претставувајќи се себе и Македонија на најпрестижните избори за убавина“.

Ја прашавме нашата гевгеличанка од топлата Македонија: „ Дали е горда на својот успех ?“
Таа вели: „Се разбира! После својата најголема битка, што ја извојував како победник над ракот, се разбира дека при секоја наредна борба/битка/натпревар не би можела да прифатам да изгубам. Пресреќна и горда сум на себе што донесов уште една круна и уште една титула за мене и за Македонија!

Уште многу горделиви настани за Ана, уште многу пријателства, модни сесии и успеси и' посакуваме, зошто секаде со гордост се претставува дека е од Гевгелија, од Македонија.
Честитки Ана!

Last modified on Вторник, 28 Јуни 2022 - 19:05

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ЈОУДГ „Детска Радост“ со радост расте

Децата од Детската градинка „Детска Радост“ Гевгелија денеска со песнички,

Повеќе

Министерката Тренчевска на средба со гевгелиските пензионери

Здружението на пензионери од Гевгелија брои над 4.500 членови, располага со

Повеќе

Од 1 септември мерки за заштеда на струја

Владата донесе мерки за заштеда на струја до 15 отсто – за домаќинствата и

Повеќе

Невреме во Кавадарци ги поплави и оштети улиците

Обилните врнежи во Кавадарци поплавија подруми од куќи, а оштетена е и главната

Повеќе

Нова инвестиција e.GO во Македонија,вредна 100 милиони евра

Најновата инвестиција во државата доаѓа од Германија и ќе ја претвори

Повеќе

Кривични пријави за двајца гевгеличани

СВР Тетово поднесе кривична пријава против А.Д.(32) од Гевгелија, поради

Повеќе

Одземен пасошот на Жан Митрев како мерка за обезбедување

На барање на ЈО, судија на претходна постапка го прифати предлогот и на

Повеќе

Повредени 35 лица во сообраќајка кај Марвинци

Возач на камион кој вчера се преврте со својот нелегален товар - мигранти кај

Повеќе

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.