СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Четврток, 30 Јуни 2022

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија реагираат за утврдени манипулации на Општина Гевгелија со Владината програма за рурален развој. Во својата реакција тие велат:

„Советот на општина Гевгелија со гласовите на мнозинството кое го сочинува ВМРО-ДПМНЕ на последно одржаната седница, вчера денеска донесе одлука за утврдување приоритет на проект „Пристапен пат до земјоделско земјиште во КО Мрзенци, општина Гевгелија“.

Со овој проект општина Гевгелија има намера да аплицира на јавен повик од Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој за користење на средствата од Програмата за финансиска подршка на руралниот развој за 2022 година. Средствата се во износ од 1.000.000 денари и треба да бидат целосно покриени од Државната Агенција, по завршувањето на инвестицијата, односно 100% државни буџетски средства“ - пишува во реакцијата на СДСМ, а за истата одлука потврда за изгласување има објава и на ВЕБ страната на општина Гевгелија

Намерата би била во ред, велат гевгелиските социјалдемократи, доколку се работеше за обезбедување пат до земјоделско земјиште. Но, самиот образлагач на општината на 11-та седница на Советот потврди дека ова е трасата за пат до месноста Топлик, каде општина Гевгелија со годишната капитална програма планира да изгради локален парк.

- „Како тоа гевгелиската локална самоуправа се осудува да ги обманува и манипулира државните фондови, конкретно Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој, аплицирајќи за доделување средства за изградба на пат до локалитетот Топлик, наместо до земјоделските посеви на жителите од општина Гевгелија!?
Имаат ли земјоделците од Моин, Негорци, Прдејци, Миравци, Милетково, Кованец, Горничет свои локални земјоделски патишта кои подлежат на оваа програма за рурален развој и изградба на пристапни патишта, а Општината и градоначалникот Сарамандов ги заборавиле!?“ - прашуваат од гевгелиската ОО на СДСМ.

- „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“, оценуваат во својата реакција кон одлуките на општина Гевгелија од СДСМ Гевгелија.

Last modified on Четврток, 30 Јуни 2022 - 12:19

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ЈОУДГ „Детска Радост“ со радост расте

Децата од Детската градинка „Детска Радост“ Гевгелија денеска со песнички,

Повеќе

Министерката Тренчевска на средба со гевгелиските пензионери

Здружението на пензионери од Гевгелија брои над 4.500 членови, располага со

Повеќе

Од 1 септември мерки за заштеда на струја

Владата донесе мерки за заштеда на струја до 15 отсто – за домаќинствата и

Повеќе

Невреме во Кавадарци ги поплави и оштети улиците

Обилните врнежи во Кавадарци поплавија подруми од куќи, а оштетена е и главната

Повеќе

Нова инвестиција e.GO во Македонија,вредна 100 милиони евра

Најновата инвестиција во државата доаѓа од Германија и ќе ја претвори

Повеќе

Кривични пријави за двајца гевгеличани

СВР Тетово поднесе кривична пријава против А.Д.(32) од Гевгелија, поради

Повеќе

Одземен пасошот на Жан Митрев како мерка за обезбедување

На барање на ЈО, судија на претходна постапка го прифати предлогот и на

Повеќе

Повредени 35 лица во сообраќајка кај Марвинци

Возач на камион кој вчера се преврте со својот нелегален товар - мигранти кај

Повеќе

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.