Маричиќ: Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет

Петок, 01 Јули 2022

- “Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет, она што нас ни беше голема борба неколку години. Тој го гарантира македонскиот јазик како еден од идните официјални јазици на Европската Унија и македонскиот идентитет”, напиша на својата страница на Фејсбук Бојан Маричиќ, заменик претседател на Владата за Европски прашања истакнувајќи дека “протоколот како таков веќе го нема во преговарачката рамка, она што се споменува се годишните прегледи”.

Договорено е со наша согласност и тоа е еден вид на гаранција дека никој ништо не може да ни' наметне во овој процес и дека со билатерален механизам ќе ги решаваме разликите.

“Историските прашања не влегуваат како критериуми во преговарачката рамка, а ниту еден од овие прегледи не е формален критериум на Европската комисија, ниту според нив се прави било какво влијание на преговорите во било кое поглавје”, наведе Маричиќ.

“Направивме многу. Плодот на заложбата и искрена посветеност на целиот процес е вчерашниот предлог. Ова е историска можност за ставање крај на лавиринтот за решавање на отворените прашања со Бугарија, и отварање на долгоочекуваните преговори со ЕУ”, напиша Маричиќ.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ЈОУДГ „Детска Радост“ со радост расте

Децата од Детската градинка „Детска Радост“ Гевгелија денеска со песнички,

Повеќе

Министерката Тренчевска на средба со гевгелиските пензионери

Здружението на пензионери од Гевгелија брои над 4.500 членови, располага со

Повеќе

Од 1 септември мерки за заштеда на струја

Владата донесе мерки за заштеда на струја до 15 отсто – за домаќинствата и

Повеќе

Невреме во Кавадарци ги поплави и оштети улиците

Обилните врнежи во Кавадарци поплавија подруми од куќи, а оштетена е и главната

Повеќе

Нова инвестиција e.GO во Македонија,вредна 100 милиони евра

Најновата инвестиција во државата доаѓа од Германија и ќе ја претвори

Повеќе

Кривични пријави за двајца гевгеличани

СВР Тетово поднесе кривична пријава против А.Д.(32) од Гевгелија, поради

Повеќе

Одземен пасошот на Жан Митрев како мерка за обезбедување

На барање на ЈО, судија на претходна постапка го прифати предлогот и на

Повеќе

Повредени 35 лица во сообраќајка кај Марвинци

Возач на камион кој вчера се преврте со својот нелегален товар - мигранти кај

Повеќе

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.