Започна популарниот „Д Фестивал“ во Дојран

Сабота, 02 Јули 2022

Со настапите на австриското електронско дуо Крудер и Дорфмајстер, британската група „Кошин“, хрватскиот музичар Дарко Рундек, Џулијан Марли, синот на легендата на реге музиката, Боб Марли, скопскиот хип-хоп бенд Зад Аголот и многу други изведувачи, вчера започна 12-то издание на најголемиот македонски фестивал на алтернативна музика под отворено небо „Д Фестивал“ во Дојран.

Најпопуларниот музички фестивал на нашите простори и годинава нуди одлична музичка програма, голем број различни зони, над 100 уметници и учесници во ПлоштАрт, изложби, работилници, перформанси, дискусии театар, арт-инсталации, а организаторот „Пасворд продукција“ ветува фестивалски помин со илјадници луѓе, сонце, музика и љубов.

Програмата ќе се одвива на 15 различни бини и зони на Фестивалот, вклучувајќи го и славниот „Д-Камп“ за фестивалските посетители. Првите посетители на Д-Фестивал завчера пристигнале во Дојран и ги поставиле своите шатори во Д-Кампот, кој по две години ја отвори својата капија ден пред официјалниот почеток на фестивалската програма.

Вечерва ќе настапат Анфиса Летјаго, Јура Стублиќ и група Филм, Буч Кесиди, Култур шок и Чиста околина, додека пак во финалната вечер пристигнуваат ЗУ, Констракта и Земља грува, Хладно пиво и Марки Рамон.

 

Last modified on Сабота, 02 Јули 2022 - 14:15

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ЈОУДГ „Детска Радост“ со радост расте

Децата од Детската градинка „Детска Радост“ Гевгелија денеска со песнички,

Повеќе

Министерката Тренчевска на средба со гевгелиските пензионери

Здружението на пензионери од Гевгелија брои над 4.500 членови, располага со

Повеќе

Од 1 септември мерки за заштеда на струја

Владата донесе мерки за заштеда на струја до 15 отсто – за домаќинствата и

Повеќе

Невреме во Кавадарци ги поплави и оштети улиците

Обилните врнежи во Кавадарци поплавија подруми од куќи, а оштетена е и главната

Повеќе

Нова инвестиција e.GO во Македонија,вредна 100 милиони евра

Најновата инвестиција во државата доаѓа од Германија и ќе ја претвори

Повеќе

Кривични пријави за двајца гевгеличани

СВР Тетово поднесе кривична пријава против А.Д.(32) од Гевгелија, поради

Повеќе

Одземен пасошот на Жан Митрев како мерка за обезбедување

На барање на ЈО, судија на претходна постапка го прифати предлогот и на

Повеќе

Повредени 35 лица во сообраќајка кај Марвинци

Возач на камион кој вчера се преврте со својот нелегален товар - мигранти кај

Повеќе

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.