По втор пат одземени надлежностите на градоначалникот Сарамандов

Сабота, 02 Јули 2022

- „Поради непостапување согласно законските овластување, градоначалникот на општина Гевгелија Андон Сарамандов ги изгуби надлежностите во делот за избор на кандидат за директор на ЈОУДГ „Детска радост“ Гевгелија“ - известуваат денеска од Општинската организација на СДСМ Гевгелија.

„Надлежностите на неодговорниот Сарамандов му ги одзеде Министерството за труд и социјална политика со РЕШЕНИЕ донесено на ден 27.06.2022 година, согласно член 201 од Законот за заштита на децата и член 57, став 1 од Законот за организација и работа на органите на државната управа. Наместо неодговорниот гевгелиски градоначалник, одземените надлежности во делот на детската заштита ќе ги врши Министерството за труд и социјална политика на РСМ и тоа во рок од една година“, велат во денешното свое известување гевгелиските социјалдемократи.

„Ова е второ решение за одземање на надлежности во сферата на детската заштита кое градоначалникот на Гевгелија го „заработува“ од Министерството за труд и социјална политика. Претходно во април годинава МТСП му ги одзеде надлежностите во однос на завршната сметка.

Се редат поразите на неработникот Сарамандов. Каква не грижа покажува првиот функционер во општината кога е во прашање грижата за децата, нивно згрижување од најмала возраст и воспитување на најмалите жители на општина Гевгелија!?

Заедно со Решението за одземените надлежности на Сарамандов над ЈОУДГ „Детска Радост“ истиот ден МТСП ја разреши в.д. директорката на Установата поставена од градоначалникот на општина Гевгелија. Со посебно Решение истиот ден МТСП изврши избор на директор кое ги има сите права и обврски согласно актите на ЈОУДГ „Детска радост“, Законот за заштита на децата и другите законски прописи.

Каков срам за неспособниот градоначалник на Гевгелија, каква бесчувствителност кон децата и установите за нивно згрижување покажува инфантилниот гевгелиски „НЕ ТАТКО на градот“, заклучуваат во денешната своја јавна реакција од ОО на СДСМ Гевгелија.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ЈОУДГ „Детска Радост“ со радост расте

Децата од Детската градинка „Детска Радост“ Гевгелија денеска со песнички,

Повеќе

Министерката Тренчевска на средба со гевгелиските пензионери

Здружението на пензионери од Гевгелија брои над 4.500 членови, располага со

Повеќе

Од 1 септември мерки за заштеда на струја

Владата донесе мерки за заштеда на струја до 15 отсто – за домаќинствата и

Повеќе

Невреме во Кавадарци ги поплави и оштети улиците

Обилните врнежи во Кавадарци поплавија подруми од куќи, а оштетена е и главната

Повеќе

Нова инвестиција e.GO во Македонија,вредна 100 милиони евра

Најновата инвестиција во државата доаѓа од Германија и ќе ја претвори

Повеќе

Кривични пријави за двајца гевгеличани

СВР Тетово поднесе кривична пријава против А.Д.(32) од Гевгелија, поради

Повеќе

Одземен пасошот на Жан Митрев како мерка за обезбедување

На барање на ЈО, судија на претходна постапка го прифати предлогот и на

Повеќе

Повредени 35 лица во сообраќајка кај Марвинци

Возач на камион кој вчера се преврте со својот нелегален товар - мигранти кај

Повеќе

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.