ДПМНЕ на протест со возило на Општината

Среда, 13 Јули 2022

Општинската организација на СДСМ Гевгелија денеска реагира за злоупотреба на општинскиот возен парк од страна на градоначалникот, а за потребите на партијата од која произлегува. Во соопштението до јавноста кое денеска го споделија се вели:

„Партиската функционерска тројка на ВМРО-ДПМНЕ од Гевгелија синоќа се упати на протести во Скопје користејќи возило на Општина Гевгелија.

Службениот автомобил „Опел Инсигниа“ со регистарски ознаки GE 1000 AB го напушти паркингот пред општинската зграда во 16 часот, после работно време и се врати на местото во 23 часот. Седум часа беше во „служба“ на Димитар Вегов, претседател на ВМРО-ДПМНЕ од Гевгелија, кој управуваше со возилото на релација Гевгелија-Скопје-Гевгелија. При тоа, Димитар Вегов не е вработено лице во општина Гевгелија. Сопатник му беше градоначалникот на Општината Андон Сарамандов.

За „работниот“ карактер на посетата на Скопје тие имаат и заедничка фотографија со реквизити за протест против почеток на преговорите со ЕУ што се одржа во Скопје.

Знаеме дека ДПМНЕ е редовен кочничар на сите чекори кои значат напредок на државата, но не знаевме дека партиските челници на ДПМНЕ од Гевгелија жалат што Груевски на времето не им купил и партиско возило, освен партиско седиште кое сега е на листата за конфискација на имотот на ДПМНЕ по пресудата „Талир 2“, па затоа посегнаа по возилото на општина Гевгелија.

СДСМ како одговорно партија бара одговор од градоначалникот Сарамандов: за какви потреби беше вчера ангажирано службеното возило на општина Гевгелија „Опел Инсигниа“ и да го презентира патниот налог за истото, со платените патарини, за ден 12.07.2022 година.

Општинските ресурси се наменети за потребите на граѓаните и граѓаните имаат право на одговор, кој им ги злоупотребува општинските добра и кој ги троши јавните општински ресурси за партиски цели!?

Не се наситивте!“ - се вели во денешната реакција на ОО на СДСМ Гевгелија.

Last modified on Среда, 13 Јули 2022 - 14:55

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ЈОУДГ „Детска Радост“ со радост расте

Децата од Детската градинка „Детска Радост“ Гевгелија денеска со песнички,

Повеќе

Министерката Тренчевска на средба со гевгелиските пензионери

Здружението на пензионери од Гевгелија брои над 4.500 членови, располага со

Повеќе

Од 1 септември мерки за заштеда на струја

Владата донесе мерки за заштеда на струја до 15 отсто – за домаќинствата и

Повеќе

Невреме во Кавадарци ги поплави и оштети улиците

Обилните врнежи во Кавадарци поплавија подруми од куќи, а оштетена е и главната

Повеќе

Нова инвестиција e.GO во Македонија,вредна 100 милиони евра

Најновата инвестиција во државата доаѓа од Германија и ќе ја претвори

Повеќе

Кривични пријави за двајца гевгеличани

СВР Тетово поднесе кривична пријава против А.Д.(32) од Гевгелија, поради

Повеќе

Одземен пасошот на Жан Митрев како мерка за обезбедување

На барање на ЈО, судија на претходна постапка го прифати предлогот и на

Повеќе

Повредени 35 лица во сообраќајка кај Марвинци

Возач на камион кој вчера се преврте со својот нелегален товар - мигранти кај

Повеќе

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.