Двајца работници предизвикале пожар кај „Топлик“

Петок, 15 Јули 2022

Вчера на пладне настана пожар на отворен простор во Гевгелија за кое истражните органи теретат двајца работници. Во денешниот полициски Билтен на МВР се вели:

- „На 14.07.2022, полициски службеници од Полициската станица Гевгелија извршиле службен разговор со В.К. од Гевгелија и В.Х. од Струмица затоа што во 15:10 часот на место викано „Топлик“ - атар на Гевгелија, изведувајќи работи со алат-шлајферица, предизвикале пожар кој зафатил необработена нива обрасната со трева и дел од пчеларник.

По интервенција на Територијалната противпожарна единица Гевгелија пожарот бил изгаснат, а повредени лица нема.

За настанот бил запознаен Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гевгелија, а по целосно документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок“ - стои во извештајот на МВР поднесен од ОВР Гевгелија.

GevgelijaNet се обрати до ТППЕ Гевгелија од каде ни' потврдија дека вчера во 12:35 имале дојава дека избувнал пожар на отворен простор во месноста Топлик и веднаш се упатиле на терен едно противпожарно возило со двајца пожарникари. Во текот на интервенцијата било констатирана потреба од ново ПП возило и истото било упатено на интервенција со уште еден пожарникар.

Екипата со тројца пожарникари и две ПП возила целосно го ликвидирале пожарот во 13:55 часот, известува за GevgelijNet дежурниот од ТППЕ Гевгелија.

 

 

Last modified on Петок, 15 Јули 2022 - 20:26

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ЈОУДГ „Детска Радост“ со радост расте

Децата од Детската градинка „Детска Радост“ Гевгелија денеска со песнички,

Повеќе

Министерката Тренчевска на средба со гевгелиските пензионери

Здружението на пензионери од Гевгелија брои над 4.500 членови, располага со

Повеќе

Од 1 септември мерки за заштеда на струја

Владата донесе мерки за заштеда на струја до 15 отсто – за домаќинствата и

Повеќе

Невреме во Кавадарци ги поплави и оштети улиците

Обилните врнежи во Кавадарци поплавија подруми од куќи, а оштетена е и главната

Повеќе

Нова инвестиција e.GO во Македонија,вредна 100 милиони евра

Најновата инвестиција во државата доаѓа од Германија и ќе ја претвори

Повеќе

Кривични пријави за двајца гевгеличани

СВР Тетово поднесе кривична пријава против А.Д.(32) од Гевгелија, поради

Повеќе

Одземен пасошот на Жан Митрев како мерка за обезбедување

На барање на ЈО, судија на претходна постапка го прифати предлогот и на

Повеќе

Повредени 35 лица во сообраќајка кај Марвинци

Возач на камион кој вчера се преврте со својот нелегален товар - мигранти кај

Повеќе

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.