Дојран преполн на +40 степени

Недела, 24 Јули 2022

Неделниот топол ден, опфатен со портокаловата топлотна фаза во земјата со температури над 40 степен од Целзиусовата скала, го преполни Дојран со гости и туристи.
Најголем број се викендашите кои ги преполнија плажите, шеталиштето, паркинзите, па во недостаток на лежалки се постилаа пешкири и на зелената трева од паркот.

Стар Дојран иако располага со 8.500 сместувачки објекти регистрирани според последниот попис во државата, сместувачќи капацитети за ноќевање се нудат само 1.000. Затоа, поголем дел од посетителите се неделни викенд гости кои освен плажата, езерската вода за разладување, ноќните прошетки и посета на локалните угостителски објекти, во текот на ноќта го напуштаат Дојран.

Се' на се' Дојран пулсира задоволно и на +40.

 

Last modified on Недела, 24 Јули 2022 - 16:21

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ЈОУДГ „Детска Радост“ со радост расте

Децата од Детската градинка „Детска Радост“ Гевгелија денеска со песнички,

Повеќе

Министерката Тренчевска на средба со гевгелиските пензионери

Здружението на пензионери од Гевгелија брои над 4.500 членови, располага со

Повеќе

Од 1 септември мерки за заштеда на струја

Владата донесе мерки за заштеда на струја до 15 отсто – за домаќинствата и

Повеќе

Невреме во Кавадарци ги поплави и оштети улиците

Обилните врнежи во Кавадарци поплавија подруми од куќи, а оштетена е и главната

Повеќе

Нова инвестиција e.GO во Македонија,вредна 100 милиони евра

Најновата инвестиција во државата доаѓа од Германија и ќе ја претвори

Повеќе

Кривични пријави за двајца гевгеличани

СВР Тетово поднесе кривична пријава против А.Д.(32) од Гевгелија, поради

Повеќе

Одземен пасошот на Жан Митрев како мерка за обезбедување

На барање на ЈО, судија на претходна постапка го прифати предлогот и на

Повеќе

Повредени 35 лица во сообраќајка кај Марвинци

Возач на камион кој вчера се преврте со својот нелегален товар - мигранти кај

Повеќе

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.