ЦУК: Пожарот на Погана се активира од ветрот и продолжи кон с.Грчиште

Понеделник, 25 Јули 2022

Огнената ноќ на Погана со локализирана активност на пожарот некаде пред полноќ, ги остави без сон жителите на Ѓавото, а утрово поради ветерот се разгоре и пламените јазици почнаа да се движат од с.Ѓавото кон с.Грчиште.

Од Центарот за управување со кризи јавуваат дека кај с.Ѓавато пожарот е запрен на 100 до 200 метри од селото. На терен за гаснење на пожарот моментално се екипи на ДЗС од Валандово -тим за брз одговор со 13 вработени,Комуналец од Богданци со 10 луге, ДППД Дојран со 1 цистерна ,ТППЕ Струмица со 1 теренско возило со пумпа и 5 пожарникари, ТППЕ Гевгелија со 15 пожарникари.
Хеликоптер на АРСМ пристигнал во 06.00 часот  и веќе 11 пати има  дејствувано истурајќи вода на опожарените места, јавува ЦУК. 

Синоќа после 11 часовна борба со опожарените терени на Погана, со голем ангажман на пожарникарите и лицата коишто го бранеа селото Ѓавато од огнената стихија, огнот е контролирано пресечен на 150 метри од селото и свртен во правец на црквата и гробиштата и не е навлезен во селото, според досегашните информации од ЦУК.
Дежурните пожарникарски мешани екипи беа распоредени со возила на 50 метри во линија пред селото со дежурни ТППЕ сили опремени со шест ПП возила-цистерни во намера да ја одбранат таа линија до утрото кога се очекуваа да пристигнат воздушни сили за гаснење на пожарот.

Според информациите од ЦУК, огнот синоќа зафати само една стара куќа на перферија од селото, која што пожарникарите сесрдно ја геснеле во доцните ноќни часови.

Вака изгледаше Погана вчера попладне пред селото Ѓавото:

Ваква беше огнената слика синоќа во шумските предели на Погана пред с.Ѓавото.
Last modified on Понеделник, 25 Јули 2022 - 13:14

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ЈОУДГ „Детска Радост“ со радост расте

Децата од Детската градинка „Детска Радост“ Гевгелија денеска со песнички,

Повеќе

Министерката Тренчевска на средба со гевгелиските пензионери

Здружението на пензионери од Гевгелија брои над 4.500 членови, располага со

Повеќе

Од 1 септември мерки за заштеда на струја

Владата донесе мерки за заштеда на струја до 15 отсто – за домаќинствата и

Повеќе

Невреме во Кавадарци ги поплави и оштети улиците

Обилните врнежи во Кавадарци поплавија подруми од куќи, а оштетена е и главната

Повеќе

Нова инвестиција e.GO во Македонија,вредна 100 милиони евра

Најновата инвестиција во државата доаѓа од Германија и ќе ја претвори

Повеќе

Кривични пријави за двајца гевгеличани

СВР Тетово поднесе кривична пријава против А.Д.(32) од Гевгелија, поради

Повеќе

Одземен пасошот на Жан Митрев како мерка за обезбедување

На барање на ЈО, судија на претходна постапка го прифати предлогот и на

Повеќе

Повредени 35 лица во сообраќајка кај Марвинци

Возач на камион кој вчера се преврте со својот нелегален товар - мигранти кај

Повеќе

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.