Пожарот на Погана целосно изгаснат

Понеделник, 25 Јули 2022

- „Пожарот на месноста Погана е ставен под контрола. Веќе се' е изгаснато таму. Ништо не гори. Таква е состојбата од утрото после 08 часот, со двочасовните прелети на армискиот хеликоптер и гаснењето на терените на Погана. За превентива на терен распоредени се екипи кои го контролираат теренот за евентуално разгорување на недогорените згаришта“ изјави за GevgelijaNet заменик командирот на ТППЕ Гевгелија, Дејан Иванов.

Заедно со едно противпожарно возило од ТППЕ Гевгелија и тројца пожарникари денеска на теренот остануваат и силите од ШС „Кожуф“ од Гевгелија и Комуналното од Богданци, лица од Дирекцијата за заштита и спасување, Доброволното противпожарно друштво од Дојран со едно ПП возило и пожарникари од ТППЕ Неготино. Од утрово на терен беа и екипи на ТППЕ од Струмица.

- „Во моментот со лесно теренско возило се контролира теренот, а се интервенира на можни разгорени згаришта со грбни торби наполнети со вода. Ѓавото е спасено. Изгоре само една празна шупа на крајот од селото. Нема опасност ниту за селото Грчиште. Цела Погана е изгасната“, вели заменик командирот на ТППЕ Гевгелија Дејан Иванов.

Градоначалникот на Богданци со фејсбук статус се заблагодари на сите кои придонесоа во акцијата за гаснење на пожарот на Погана.

Вака изгледаше последната утринска интервенција на армискиот хеликоптер кој го гаснеше пожарот на Погана. Зад него остана само чад од опожарените места кои догоруваа после интервенцијата со водените ведра од небо:

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ЈОУДГ „Детска Радост“ со радост расте

Децата од Детската градинка „Детска Радост“ Гевгелија денеска со песнички,

Повеќе

Министерката Тренчевска на средба со гевгелиските пензионери

Здружението на пензионери од Гевгелија брои над 4.500 членови, располага со

Повеќе

Од 1 септември мерки за заштеда на струја

Владата донесе мерки за заштеда на струја до 15 отсто – за домаќинствата и

Повеќе

Невреме во Кавадарци ги поплави и оштети улиците

Обилните врнежи во Кавадарци поплавија подруми од куќи, а оштетена е и главната

Повеќе

Нова инвестиција e.GO во Македонија,вредна 100 милиони евра

Најновата инвестиција во државата доаѓа од Германија и ќе ја претвори

Повеќе

Кривични пријави за двајца гевгеличани

СВР Тетово поднесе кривична пријава против А.Д.(32) од Гевгелија, поради

Повеќе

Одземен пасошот на Жан Митрев како мерка за обезбедување

На барање на ЈО, судија на претходна постапка го прифати предлогот и на

Повеќе

Повредени 35 лица во сообраќајка кај Марвинци

Возач на камион кој вчера се преврте со својот нелегален товар - мигранти кај

Повеќе

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.