За 5 недели 64 ковид заболени во регионот на ЦЈЗ Гевгелија

Сабота, 30 Јули 2022

Надлежните велат дека Македонија со моментално преку 5.000 заболени од ковид-19 се наоѓа во жолта ковид зона.

Порастот на бројките на заразени од корона не ја одмина ниту Гевгелија и регионот на надлежност на Општа Болница Гевгелија. Во моментот активни на вирусот се 64 лица од регионот на надлежност на Центарот за јавно здравје Гевгелија.
Од позитивните: 52 случаи се во Гевгелија, 8 во Богданци и 4 во Дојран (во општински рамки).

Првиот летен случај на југот е регистриран на 23 јуни во Гевгелија и до сега во изминатите 5 недели случаите на ковид заболени достигна 64 лица. Ова во просек значи по 2-ца новоинфицирани секој ден, или ако се земе во предвид дека деновиве имаше и оздравени лица, просечната бројка на дневно инфицирани во регионот е над три лица дневно.


Комисијата за заразни болести засега не препорачува нови мерки.
Министерот за здравство, Беким Сали, вчера посочи дека aко се гледа според искуството на досегашните бранови на зараза со ковид-19, сега се наоѓаме пред пикот на моменталниот бран.

„Ние забележуваме секојдневно благо зголемување на новоинфицирани во државата, Скопје сè уште е жариште, односно црвена зона. Меѓутоа, од аспект на оптоварување на системот сè уште сме во жолта зона“, појасни Сали.
Министерот апелираше до хронично болните да се вакцинираат со четврта доза доколку веќе примиле трета, а до лицата кои се тестираат дома со брзи тестови побара да се самоизолираат најмалку три дена.

 

 

Last modified on Сабота, 30 Јули 2022 - 12:37

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ЈОУДГ „Детска Радост“ со радост расте

Децата од Детската градинка „Детска Радост“ Гевгелија денеска со песнички,

Повеќе

Министерката Тренчевска на средба со гевгелиските пензионери

Здружението на пензионери од Гевгелија брои над 4.500 членови, располага со

Повеќе

Од 1 септември мерки за заштеда на струја

Владата донесе мерки за заштеда на струја до 15 отсто – за домаќинствата и

Повеќе

Невреме во Кавадарци ги поплави и оштети улиците

Обилните врнежи во Кавадарци поплавија подруми од куќи, а оштетена е и главната

Повеќе

Нова инвестиција e.GO во Македонија,вредна 100 милиони евра

Најновата инвестиција во државата доаѓа од Германија и ќе ја претвори

Повеќе

Кривични пријави за двајца гевгеличани

СВР Тетово поднесе кривична пријава против А.Д.(32) од Гевгелија, поради

Повеќе

Одземен пасошот на Жан Митрев како мерка за обезбедување

На барање на ЈО, судија на претходна постапка го прифати предлогот и на

Повеќе

Повредени 35 лица во сообраќајка кај Марвинци

Возач на камион кој вчера се преврте со својот нелегален товар - мигранти кај

Повеќе

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.