Туристичко стампедо кон Грција

Недела, 31 Јули 2022

Продолжениот празничен викенд и неработниот ден „Илинден“ ги преплави граничните премини за излез од државата кон Грција и најжестоко го најавува летниот августовски туристички шпиц.

Така е и на двата јужни премини, ГП „Богородица“ и ГП „Дојран“. Колоната со возила за излез од Богородица достигна се' до Вардарски рид, уште од утринава до пладне, а возилата на оваа делница од автопатот „Пријателство“ не секнува ниту во текот на денот. Колоната на ГП Дојран утринава се протегаше дури до плажата Гранико, долга еден километар.

Гевгеличани ги паметат туристичките гужви уште од времето на 60-70 години на минатиот век кога по автопатот Е-75 се формираа колони од странски возила што чекаа да ја преминат границата, а најдолгата колона во шпицот на летната сезона се протегаше се' до мотелот „Вардар“. Така е и денеска, ама во три сообраќајни ленти.

За денешната гужва сведочи и ова видео снимено од висините на Вардарски рид од Д.Стојанов.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ЈОУДГ „Детска Радост“ со радост расте

Децата од Детската градинка „Детска Радост“ Гевгелија денеска со песнички,

Повеќе

Министерката Тренчевска на средба со гевгелиските пензионери

Здружението на пензионери од Гевгелија брои над 4.500 членови, располага со

Повеќе

Од 1 септември мерки за заштеда на струја

Владата донесе мерки за заштеда на струја до 15 отсто – за домаќинствата и

Повеќе

Невреме во Кавадарци ги поплави и оштети улиците

Обилните врнежи во Кавадарци поплавија подруми од куќи, а оштетена е и главната

Повеќе

Нова инвестиција e.GO во Македонија,вредна 100 милиони евра

Најновата инвестиција во државата доаѓа од Германија и ќе ја претвори

Повеќе

Кривични пријави за двајца гевгеличани

СВР Тетово поднесе кривична пријава против А.Д.(32) од Гевгелија, поради

Повеќе

Одземен пасошот на Жан Митрев како мерка за обезбедување

На барање на ЈО, судија на претходна постапка го прифати предлогот и на

Повеќе

Повредени 35 лица во сообраќајка кај Марвинци

Возач на камион кој вчера се преврте со својот нелегален товар - мигранти кај

Повеќе

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.