Акција „Вози одморен“ изведена на Граничните премини Богородица и Дојран

Понеделник, 01 Август 2022

Одговорноста и вниманието на учесниците во сообраќајот за време на летната туристичка и годишноодморска сезона беше повод за едукативна акција што денеска ја изведе Општинскиот совет за безбедност во сообраќајот и патиштата при Општина Гевгелија во соработка со СВР Гевгелија.

Акцијата беше изведена на Граничните премини Богородица и Дојран со тамошните полициски службеници кои се во надлежност на СВР Гевгелија.

Беа поделени флаери, ладна вода за освежување, ваучери за кафе, капи и маици со пораката од акцијата „Вози внимателно“
Уморот, долгите колони за чекање на границите поради летниот туристички шпиц особено влијае на концентрацијата на возачот во текот на патувањето, па за да се избегнат сообраќајни несреќи волонтери и полициски службеници од граничните премини на ваков начин ги потсетуваа возачите на одговорност додека се зад воланот

За потребата од акцијата зборуваат податоците за фреквенцијата на Граничните премини во изминатите два дена која изнесуваше 75.000 патници, од кои над 31.000 македонски државјани.

Фото: ОСБСП

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ЈОУДГ „Детска Радост“ со радост расте

Децата од Детската градинка „Детска Радост“ Гевгелија денеска со песнички,

Повеќе

Министерката Тренчевска на средба со гевгелиските пензионери

Здружението на пензионери од Гевгелија брои над 4.500 членови, располага со

Повеќе

Од 1 септември мерки за заштеда на струја

Владата донесе мерки за заштеда на струја до 15 отсто – за домаќинствата и

Повеќе

Невреме во Кавадарци ги поплави и оштети улиците

Обилните врнежи во Кавадарци поплавија подруми од куќи, а оштетена е и главната

Повеќе

Нова инвестиција e.GO во Македонија,вредна 100 милиони евра

Најновата инвестиција во државата доаѓа од Германија и ќе ја претвори

Повеќе

Кривични пријави за двајца гевгеличани

СВР Тетово поднесе кривична пријава против А.Д.(32) од Гевгелија, поради

Повеќе

Одземен пасошот на Жан Митрев како мерка за обезбедување

На барање на ЈО, судија на претходна постапка го прифати предлогот и на

Повеќе

Повредени 35 лица во сообраќајка кај Марвинци

Возач на камион кој вчера се преврте со својот нелегален товар - мигранти кај

Повеќе

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.