ВИДЕО: МК маратонец трет на трката во Канада

Понеделник, 01 Август 2022

Македонецот Александар Илиевски третопласиран на првата трка од серијата на Ултра пливачки маратони што се одржува во Робервал, Канада, на езерото Сен Жан.

Со одличен резултат од 7:18.48 часа тој ја исплива трасата од 32 километри на овој 68-ми по ред Интарнационален пливачки маратон и го заслужи третото место.

Достигнувањето на Александар го зајакнува и фактот што од вкупно девет пливачи во машка конкуренција само пет ја завршија трката, и од сите нив тој освои бронзен медал.

Вториот наш претставник Евгениј Поп Ацев го зазема четвртото место со време 7:53.15.

Победник во машка конкуренција беше пливачот од Италија, Едуардо Стокионо со време 6:55.04 часа. Кај жените пливачката од Франција, Дорник Моргане ја освои првата позиција со време од 7:19.08 часа.

Ова е одличен резултат за двајцата македонски пливачи на маратонот во Робервал, Канада. Еве го моментот на пристигнувањето на целта.

Ова е фотографија од пристигнувањето на целта на Александар. Пристигнувањето на целта на Поп Ацев - четвртопласираниот Македонец.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ЈОУДГ „Детска Радост“ со радост расте

Децата од Детската градинка „Детска Радост“ Гевгелија денеска со песнички,

Повеќе

Министерката Тренчевска на средба со гевгелиските пензионери

Здружението на пензионери од Гевгелија брои над 4.500 членови, располага со

Повеќе

Од 1 септември мерки за заштеда на струја

Владата донесе мерки за заштеда на струја до 15 отсто – за домаќинствата и

Повеќе

Невреме во Кавадарци ги поплави и оштети улиците

Обилните врнежи во Кавадарци поплавија подруми од куќи, а оштетена е и главната

Повеќе

Нова инвестиција e.GO во Македонија,вредна 100 милиони евра

Најновата инвестиција во државата доаѓа од Германија и ќе ја претвори

Повеќе

Кривични пријави за двајца гевгеличани

СВР Тетово поднесе кривична пријава против А.Д.(32) од Гевгелија, поради

Повеќе

Одземен пасошот на Жан Митрев како мерка за обезбедување

На барање на ЈО, судија на претходна постапка го прифати предлогот и на

Повеќе

Повредени 35 лица во сообраќајка кај Марвинци

Возач на камион кој вчера се преврте со својот нелегален товар - мигранти кај

Повеќе

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.