Поевтинуваат годивата од 2 до 3 денари

Четврток, 04 Август 2022

Продолжува низата од намалување на цената на горивата. Денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука за намалување на малопродажните цени на нафтените деривати од 2 денари кај бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, се намалува и цената на дизелот за 2,5 денари и 3 денари кај маслото за домаќинство.

Според одлуката на РКЕ, од вечер на полноќ новите малопродажни цени на горивата се:
- бензинот ЕУРОСУПЕР БС - 95 ќе се продава по 93,5 денари/литар,
- ЕУРОСУПЕР БС-98 по 96 денари/литар, а
- ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) ќе чини 93 денари/литар.

Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) ќе изнесува 91 денар/литар, а цената на мазутот М-1 НС не се менува и тој ќе се продава и натаму по 53,343 денари/килограм.

Цените ќе важат од 00:01 часот вечерва после полноќа со дата 05.08.2022 година.Last modified on Четврток, 04 Август 2022 - 15:04

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ЈОУДГ „Детска Радост“ со радост расте

Децата од Детската градинка „Детска Радост“ Гевгелија денеска со песнички,

Повеќе

Министерката Тренчевска на средба со гевгелиските пензионери

Здружението на пензионери од Гевгелија брои над 4.500 членови, располага со

Повеќе

Од 1 септември мерки за заштеда на струја

Владата донесе мерки за заштеда на струја до 15 отсто – за домаќинствата и

Повеќе

Невреме во Кавадарци ги поплави и оштети улиците

Обилните врнежи во Кавадарци поплавија подруми од куќи, а оштетена е и главната

Повеќе

Нова инвестиција e.GO во Македонија,вредна 100 милиони евра

Најновата инвестиција во државата доаѓа од Германија и ќе ја претвори

Повеќе

Кривични пријави за двајца гевгеличани

СВР Тетово поднесе кривична пријава против А.Д.(32) од Гевгелија, поради

Повеќе

Одземен пасошот на Жан Митрев како мерка за обезбедување

На барање на ЈО, судија на претходна постапка го прифати предлогот и на

Повеќе

Повредени 35 лица во сообраќајка кај Марвинци

Возач на камион кој вчера се преврте со својот нелегален товар - мигранти кај

Повеќе

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.